Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2013-03-03, 11:48
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Vårtecken

Jag köper alltid julrosor någon gång under vintern och har på matbordet. Tyvärr trivs de inte så bra i våra varma rum så har man en kallare förvaringsplats under natten så står de längre. Underbart att ha i en trädgård men de klarar inte klimatet i norra Sverige.

Några vårtecken har vi inte här men vårvintertecken ser vi skyn och många passar på att åka skidor på sjön och skridskor när banan plogas upp. Andra vårvintertecken brukar vara de pimpeltävlingar som dyker upp på olika ställen i länet och samiska veckan som inleddes igår och avslutas nästa helg med samisk marknad på Gammlia.

Eva
Svara med citat
  #2  
Gammal 2013-03-03, 14:47
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Vårtecken

Här regnar det så infernaliskt, ni som bara sett varma Grekland skulle inte tro era sinnen. 17 grader inne som ute. Men vårtecken finns , man börjar öppna tavernor i turistområdena, man börjar med underhållet av serveringar och byggnader, det målas och fejas och städas. Parad på stan kommande torsdag , då brukar det vid fint väder bli fullt på alla kaféer och man tar på sig vårliga kläder.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT