![]() |
#101
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Mvh Janérik |
#102
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Men nog måste det vara hål i huvet om man väljer att satsa 260 (eller 800) lånade miljoner till en F1-bana. Visst, det ger en del arbetstillfällen till byggnadsarbetare men det skapar så gott som ingen positiv effekt i övrigt. Ska man använda lånade pengar för att skapa arbetstillfällen, i ett krisland som Grekland, måste det generera mycket mer påtagliga förbättringar för välfärd och tillväxt. Lars |
#103
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Eva |
#104
|
||||
|
||||
![]()
På tisdag skall Angela Merkel till Aten. Vi får se hur det blir
![]() Riitta |
#105
|
||||
|
||||
![]()
Nu börjar varje nyhetssändning på ERT om Merkels besök på tisdag!
Undrar vad syftet är att hon skall dit ![]() Riitta |
#106
|
||||
|
||||
![]()
Hon är ju inbjuden av den grekiska regeringen.
Eva |
#107
|
||||
|
||||
![]()
Jag bara undrar varför
![]() ![]() Riitta ![]() |
#108
|
|||
|
|||
![]()
Tja, 'varfor'.. de skal vel gjøre et forsøk på å finne noen retningslinjer de kan bli sams om. Det ligger jo i kortene at Hellas har problemer de ikke mestrer helt på egen hånd. At Merkel ikke er særlig velkommen er til å forstå. Men hun er jo likevel en person som tar utfordringer og står på. Ikke hadde jeg reist til Hellas om jeg var blitt fremstillt til spott og spe i nazi-uniform. Men hun gjør det. Håper det kan komme noe konstruktivt ut av dette. Selv om optimismen er noe mindre enn før. Nå lider det greske folket, men å skylde fullt og helt og bare på Merkel, blir en smule merkelig.
|
#109
|
||||
|
||||
![]()
Hörde just på EKO:s nyheter. 7000 poliser är utkommenderade och stora demonstrationer väntas! Sen var det lite olika åsikter om varför hon åker dit. Tex att det är bestämt att Grekland får pengar igen, eller att om dom inte får, så kan Merkel säga att hon har i allafall försökt!
Riitta ![]() |
#110
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Eva |
#111
|
||||
|
||||
![]() |
#112
|
|||
|
|||
![]()
Å nei! Den dagen drar jeg til Hellas!!
|
#113
|
||||
|
||||
![]()
Lite positiva nyheter, för en gångs skull. Nu ska de börja gräva guld i Grekland - bokstavligen!
![]() /Netwolf |
#114
|
|||
|
|||
![]()
Flera av guldfyndigheterna har tydligen köpts upp av utländska bolag, så alla pengar stannar inte i Grekland. Men det ger i alla fall skatteintäkter och nya jobb!
![]() http://www.digitaljournal.com/article/334628 |
#115
|
|||
|
|||
![]()
Nu ställer sig även IMF på Greklands sida då de vill ge landet mer tid att genomföra sparkraven.
![]() http://www.svd.se/naringsliv/nyheter...id_7573232.svd |
#116
|
||||
|
||||
![]()
Igår röstade parlamentet igenom ett nytt besparingspaket som kommer att slå mycket hårt mot en majoritet av grekerna. Läs mer på SvD.
Idag kom siffror över arbetslösheten i augusti: 25,4 % är arbetslösa. Ännu värre är det för gruppen mellan 15-24 år där arbetslösheten i augusti var 58 %! Läs mer på Ekathimerini |
#117
|
||||
|
||||
![]()
Jag tittade på en del av debatten i parlamentet igår. Det var mycket upprörda känslor där
![]() ![]() Riitta |
#118
|
||||
|
||||
![]()
Jag orkar inte reagera längre på allt man hör och läser. Alla har rätt...Kan bara se hur det ideligen avslöjas diskutabla och ofta brottsliga affärer som för en tid sen ansågs som smart fusk.
"Krisen" (citationstecken för att det har blivit ett urvattnat ord) leder till att orättvisor avslöjas. Det blir ett hårdare klimat , man orkar inte längre vara likgiltigt överseende. Tidigare var det också mest tal om hur politiker och förmögna intrigerat och lyckats med lönande (uppenbarligen kriminella) affärer. Nu har vi fått klart för oss hur även de småfifflande medborgarna utnyttjat den vanskötta ekonomin/administrationen, typ tagit ut pensioner man inte hade rätt till, och en slags sorg förnimms i diskussionerna...det var inte bara de rika... |
#119
|
||||
|
||||
![]()
Du har mycket rätt i din analys Monica....
Kan dem så kan vi.... ingen lär märka det ändå! Jag ser bara en stor tragik i det stora hela! Ändå så klappar hjärtat för Grekland. Det som just nu orooar mig mest är dessa högervindar som blåser friskt... och det ger en känsla av "Deja vu" inför "kristallnatten" och det skrämmer mig något våldsamt! Har vi inte lärt oss av historien? Eller ska det få ske en gång till? //Ulf |
#120
|
||||
|
||||
![]() Citat:
/Netwolf |
![]() |
|
|