![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Vi var på Tilos i August och hade en heldag på Rhodos. Vi tog taxi till gamla stan och vandrade där i några timmar. Maten på Rhodos är inte alls så "grekisk" som på Tilos, där garanterar jag att du får den bästa grekiska maten som i alla fall jag någonsin ätit. Det är verkligen en kontrast att komma tillbaka till Rhodos när man varit på denna lilla underbara ö. Jag avundas dig verkligen, vill åka dit igen !
Ha en trevlig resa ! ![]() |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Tusen tack för det, låter lovande.
Nån särskild taverna på Tilos som du tycker hade extra god mat? Nu bara 5 dagar kvar, längtar! Mvh Elisabethk |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Vi prövade de flesta och blev aldrig besvikna men vi fastnade för Armenon som ligger på hamnpromenaden, fantastisk god mat ! Om ni är ute och åker så måste ni äta på Tropicana på väg ner till Eristos beach. Pröva deras grönsaksplättar och grekiska köttbullar. Sååååå goda ! Och vilka ägare, helt underbara !
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Tack för det Lena! Låg Tropicana efter vägen mot Eristos? Ser man den om man vandrar dit?
Mvh Elisabethk |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Jag vet inte hur vandringsleden går men den ligger på den lilla vägen ner mot stranden, inte långt från stranden i alla fall.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Ja, Tropicana ska inte missas. Författaren Susanne Ljung är lyrisk över deras kikärtsplättar - med all rätt. Man sitter i trädgården med vinrankor över huvudet och katter runt fötterna. Kan inte bli charmigare.
Och missa inte för allt i världen Omonia. De serverar också härlig och enkel mat. Deras gigantes (stora bönor i tomatsås) är underbara tillsammans med lite bröd och en retsina. Glöm inte att kela med de små kattungarna som leker runt borden. Är ni sugna på nåt annat, kan jag rekommendera Oasis efter strandpromenaden. Deras vitlöksbröd och saganaki är kanongoda, och de gör även smarriga pizzor. |
![]() |
|
|