Vi har alltid med oss våra egna glas, i hårdplast. Bra att ha bland annat på flyget, tunnplastglasen är så vingliga. Brukar även vara användbara på hotell, utanför flygplansbyggnader m.m.
Piprensare är ett måste. Ja, nu röker jag inte längre sedan april, men Arne gör det. Piprensare är bra till allt möjligt, gardinomtagare för bättre utsikt, upphängning av palmblad som skymmer och mycket annat.
Så ett tips som verkligen är BRA ATT HA. Vi har alltid med oss en liten frottehandduk. Våra färjeturer brukar ofta vara tidigt på morgonen och då lägger vi handduken i lilla ryggan, som vi tar med oss upp på färjan. Man lämnar ju storpackningen nere på bildäck som regel. Många har varit avundsjuka på oss när vi torkat torra våra stolar uppe på däck. En natts dagg och ofta morgonspolning av färjan gör att bänkar, bord och stolar är blyvåta. Häcken blir torrskodd!
Birgitta.