Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-07-24, 23:19
Eva64 Eva64 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2009
Inlägg: 422
Standard Sv: Sparkande barn

Hmm, sparkande "barn"... Vid vilken ålder övergår barn till att bli ungdomar som själv ska kunna förstå att man varkens rycker eller sparkar i sätet framför. Jag blev mycket förvånande när vi i förra veckan hamnade framför två ungdomar, låt mig gissa 14-15 år, som HELA tiden ryckte och mer eller mindre sparkade/spjärnade i våra säten framför. Lilla mamsingen satt iofs stilla men sa dock ingenting. Mycket irriterande!
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-07-25, 07:36
mouche mouche är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: maj 2011
Inlägg: 730
Standard Sv: Sparkande barn

Sier man da noe til dem/foreldrene eller sitter man hele reisen og bare irriterer seg? For egen del så sier jeg ifra, men forsøker å gjøre det på en måte slik at man blir møtt med noen grad av forståelse.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-07-25, 12:35
Klick Klick är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2006
Ort: Helsingborg
Inlägg: 893
Standard Sv: Sparkande barn

Konstigt nog händer det inte så ofta när jag flyger ner i augusti men väl händer det om jag får för mig att dra utomlands under våren... Jag har har testat att inte fälla tillbaka ryggstödet men det hjälper inte. Om barnet har fått för sig att sparka så gör de detta... Jag råkade ut för en incident på planet mot Kreta förra året (på våren) då sparkade barnet i min stolsrygg konstant utan att barnets bägge föräldrar gjorde något åt detta! När jag sedan fäller mitt säte råkade tydligen barnet få något i knät vilket jag bad om ursäkt för men föräldrarna tyckte tydligen inte att det räckte... När jag sedan påpekade att de kunde vara lite extra uppmärksamma under tiden han sparkade loss på ryggstödet uppstod tjafsande... Blev kallad för det ena och det andra och att jag var tvungen att acceptera att barnet var just barn... Jag skulle m a o anpassa mig till barnet. NO WAY!!!

När vi sedan åkte hem från samma resa är det ett litet barn (riktigt småbarn - inte spädbarn) som skrek oavbrutet hela resan hem. Inte konstigt med detta eftersom att barnet var trött och med trycket i planet etc... Jag undrar dock om föräldern tänkte på sitt barn när hon valde att utsätta sitt barn för detta obehaget! Riktigt små barn tycker jag inte borde flyga... De har ju ingen behållning och deras skrikande förstör för alla andra!

Andra saker som irreterar är vuxna som inte visar hänsyn när man fäller sitt ryggstöd utan förvarning. Inte kul att få kaffefläck på vita byxor! Eller ännu värre - rödvinsfläck!!!!

K - 13 dagar kvar till avresa!!
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 23:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT