![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Citat:
![]() ![]() jag ju har diabetes. Så då får jag ju oftast be om sallad ist för pommes el ris, och det är ju inte lika gott (älskar potatis i alla former) Så det med maten är ju lite kruxigt för mej som gillar en stor tallrik med mat på med alla tillbehör ![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Ja en traditionell grekisk måltid kombinerar ju gästerna själva. Allt på tallriken är inte det traditionella grekiska sättet att äta. Många rätter som sätts ihop till en måltid är en grekisk lunch eller middag.
Eva |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Vi äter allt de serverar i Grekland, och det är sällsynt att vi får några känningar av maten.
Dock råkade sambon ut för dåligt tillredd kyckling på Santorini för ett par år sen, hon var riktigt risig i ett par veckor pga Campylobacter... ![]() Men, det är ju inget unikt för Grekland, man kan råka illa ut även i Sverige. Jag har rest ett antal gånger till Indien i jobbet, och där kan man verkligen bli magsjuk. Uttrycket "Delhi-belly" finns av en anledning... Och det är inte bara bakterier, utan och de annorlunda kryddorna som ställer till det. Jag vet... Tillägg: vi tar aldrig någon slags tabletter ( inte ens whiskey...) i förebyggande syfte. Senast redigerad av Mats Fredsson den 2012-07-23 klockan 21:31. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Vi tar Trevis vid varje måltid och det märks STOR skillnad om man glömmer att ta dem. Med Trevis - lugn och fin mage, inga problem vad man än äter, kyckling, glass, skaldjur etc. Utan Trevis - nja - lite problem kan dyka upp, utan att nämna några vidare detaljer.
En Resorb per dag är också bra om man har svettats mycket. |
![]() |
|
|