Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Rhodos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-07-23, 10:45
Mysans avatar
Mysan Mysan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2006
Ort: Växjö
Inlägg: 322
Standard Sv: Blandade frågor om Lardos på Rhodos.

Hej Hannes!

Du kommer inte att bo i centrala Lardos, du kommer att bo i en liten by som heter Lothiarika. Några få restauranger, några turistshoppar that's it. Ett par stora all-inclusive hotell har tagit död på det mesta. Många ryssar är det som bor på de hotellen.
Nu ska jag försöka svara på dina frågor så gott det går.
. Förekommer det ormar inne i Lardos? Vilka arter isåfall? Ormar är kul att titta på tycker jag, även om jag iakttar stor försiktighet och har respekt för dem.
Ormar och andra varelser som kan bitas finns i det berg som ligger precis vid byn. Men ingen rekommenderar dig att gå upp där.

2. Jag är i ett stort behov av att röra på mig eftersom att jag lätt blir rastlös och att jag tycker om att promenera. Är det någon som vet någon bra promenadslinga på cirka 20-30 minuter i normal takt som man kan starta vid Hotell Bel Mare?
Du kan gå från byn till Lardos stad och tillbaka igen, det är ca 4 km totalt. Men vägarna är smala och folk kör som ...... så akta dig! Men du kan roa dig med vattensporter för det har de på stranden!

3. Hur är närmsta sandstranden?
a) Långgrund eller djup?
b) Sandbotten eller stenbotten?
Stranden har du nära till, exakt hur nära vet jag inte. Men det är ingen ökensand, utan stora och mindre stenar. Bottnen består av sten och stenblock. Blir djupt fort om du inte hittar en sten att stå på. Att använda badskor är nästan ett måste för att inte få någon sjöborre i foten. Sjöborrar fiskas nämnligen vid lågvatten och det ska tydligen finnas gott om dem även om jag aldrig sett någon.

4. Finns det någon ''supermarket'' som det kallas i Turkiet iallafall (där har vi tidigare semestrat) nära hotellet?
Finns ingen ren matbutik. Som jag skrev innan finns de tre turistshoppar, alla med olika sortiment vad det gäller mat. Men ingen ren matbutik, då får man ta sig till Lardos, Pefkos eller Lindos.

5. Hur är glassutbudet på Rhodos? Kan det jämföras med Turkiet?
Äter inte glass så här låter jag bli att svara. Jag har sett barn springa omkring med pinnglass och strutat det är allt jag vet

6. Hur långt in på kvällen är poolen öppen på Bel Mare hotell? Då jag är kvällspigg och morgontrött kommer jag gärna bada så långt in på kvällen det går, samtidigt som jag gärna sover till 11-12 tiden på förmiddagen.
Poolerna brukar stänga 20.00 för rengöring rent allmänt. Du får nog höra med hotellet. Men havet är badbart hela dygnet

7. Till exempel vilka djur som inte förekommer i Sverige finns goda chanser att få se i Lardos?
Åsnor, getter och sen katter förståss

8. Finns det tvättmaskiner på hotellet?
Vet ej, troligen inte

9. Finns det möjlighet till shopping inom promenadavstånd från hotellet?
Se tidigare svar. Dyra fina butiker finns i all-in hotellen men där betonar jag DYRA.

10. Finns det maneter vid stränderna i Lardos?
Har aldrig sett nån men jag kan ha haft tur
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-07-23, 11:11
Mysans avatar
Mysan Mysan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2006
Ort: Växjö
Inlägg: 322
Standard Sv: Blandade frågor om Lardos på Rhodos.

Hej igen Hannes

Jag hoppas inte jag skrämt bort dig med mina svar. Men det ÄR en liten by du kommer till, Lardos är liksom kommun-namnet. Vi åker i år dit för sjätte året i rad så jag känner väl till byn.

Här är en bild på stranden

Och här är en på bygatan


Som du ser så är det inte så mycket.

Vill du ha nått hålligång så är det Pefkos som gäller. Det är inte långt dit och taxi är billigt att ta. Ibland kan det vara hålligång på hotellen Evita och James som ligger precis nere vid havet. Det får du helt enkelt lyssna dig till

Jag tror inte det har ändrat sig så mycket från förra året i denna lilla by. Det är lugnt och fridfullt där.

Vi äter nästan alla våra måltidet hos Perekles Taverna som ligger bakom ryggen på den som tagit kortet på gatan. Familjen Favoula känner vi nu efter dessa år. God mat till bra peng. Det blir nästan som en all-inclusive vistelse för oss, fast vi bor på ett ställe och äter på ett annat.

Vi har med oss lite bra lunchmat hemifrån som t ex Bullens pilsnerkorv, pasta, burkskinka, senap o ketchup. Det är dyrt med mat i turistshopparna.

Du kan gå in på min blogg och titta under kategori Semesterbilder. Bland mycket annat så finns det mycket Rhodos/Lothiarika. www.mittegetkrypin.blogg.se

Hoppas du får det bra på Rhodos!
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-07-23, 15:13
Hasse Ls avatar
Hasse L Hasse L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2012
Ort: Lerum, Västergötland
Inlägg: 54
Standard Re: Blandade frågor om Lardos på Rhodos.

Tack ska du ha för bra svar Mysan! Du skrämde inte bort mig från byn. Då köper jag mig ett par badskor så ska det nog inte vara några problem med sjöborrar iallafall.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2012-07-23, 15:38
Mysans avatar
Mysan Mysan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2006
Ort: Växjö
Inlägg: 322
Standard Sv: Blandade frågor om Lardos på Rhodos.

Ja, det är en god investering med badskor, våra åker fram o tillbaka Rhodos-Sverige-Rhodos.

Jag hoppas att du får en kanonvistelse. Lugnet finns där så vill man ladda batterierna så är det en perfekt plats. Men som sagt, Pefkos ligger inte långt borta

Själva åker vi den 2 september, ligger som vanligt på James hotell, precis vid havet. Äter hos Perekles varje kväll och festar runt i hotellbaren på kvällen. James hotell brukar ha grek-kväll en kväll (tisdagar har det varit) och sedan grillkväll med underhållning (torsdagar). Man behöver inte vara boende på hotellet för att vara med. I brist på annat kan ju detta vara nått att ha.

Jag tycker du kan höra dig för i baren på James. De brukar vara väldigt tillmötesgående där. Om du vill ligga på stranden nedanför det hotellet så brukar det inte vara några problem, inte heller några problem med att "använda" deras poolbar. Jag vet folk som hyr privata rum men ändå "bor " på James under dagar o kvällar.

Ha det så underbart! Det är varmt där nu, tänk på det, ca 45 grader. Vatten till transferbussen är bra att ha!
Svara med citat
  #5  
Gammal 2012-07-23, 17:56
Hasse Ls avatar
Hasse L Hasse L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2012
Ort: Lerum, Västergötland
Inlägg: 54
Standard Re: Blandade frågor om Lardos på Rhodos.

Tack igen Mysan!

Hur är stranden vid James hotell?
Svara med citat
  #6  
Gammal 2012-07-24, 09:02
Mysans avatar
Mysan Mysan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2006
Ort: Växjö
Inlägg: 322
Standard Sv: Blandade frågor om Lardos på Rhodos.

Hej igen
Stranden vid James är stenig blandat med sand. Havet är stenar och stenblock. Ingen perfekt löparstrand om jag så säger.
Svara med citat
  #7  
Gammal 2012-07-25, 18:56
Hasse Ls avatar
Hasse L Hasse L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2012
Ort: Lerum, Västergötland
Inlägg: 54
Standard Re: Blandade frågor om Lardos på Rhodos.

Hej!

Slänger in en fråga till. Finns det möjlighet att hyra trampbåt/vattenskoter/båt på Lardos?

Till vilket pris isåfall?
Svara med citat
  #8  
Gammal 2012-07-26, 09:53
Mysans avatar
Mysan Mysan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2006
Ort: Växjö
Inlägg: 322
Standard Sv: Blandade frågor om Lardos på Rhodos.

Vet faktiskt inte, men jag har för mig att jag sett en o annan trampbåt. Du får nog ta dig ner till stranden o höra dig för.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT