Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Rethymnonkusten

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #20  
Gammal 2012-05-05, 16:31
nekjam nekjam är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2005
Ort: Sikeå
Inlägg: 433
Standard Sv: Gissa min vikt ...

Citat:
Ursprungligen postat av sjöborren Visa inlägg
Tack för alla svar - och hälsningar! Tyvärr vet jag inte hur man citerar ...

Ett matställe jag särskilt minns från Rethymnon - 10 år sedan - kan ha varit Kyria Maria. Det jag tänker på låg i en smal gränd och över våra huvuden hängde fågelburar. Kanske är det stället som Majken rekomenderar?

Kikh! Om, vi tar en tur till Chania/Planania ... så lovar jag att vi kommer förbi din affär. Och då besöker Drosia som är en favoritrest.

Yanna! Tack för alla rekommendationer! Och är det något du önskar från Sverige och som jag kan ta med mig ... så hör av dig.

Sjöborren.
Ja där låg Kyria Maria tidigare. Vet inte om det fanns på 2 ställen, men nu ligger den strax efter Parastratima om du kommer från Rimondi. På det tidigare stället med fågelburarna brukade det vara en herre som serverade, Men nu har jag bara sett en tjej med glasögon, kanske en dotter till honom.
Ha så trevligt

Majken
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT