Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-05-02, 08:47
Hellens avatar
Hellen Hellen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Inlägg: 4 604
Standard Sv: Landvetter-resenärer!

Citat:
Ursprungligen postat av Charleston Visa inlägg
Jag föredrar reguljärflyg med byte nere på kontinenten. Åtminstone om det inte är alltför lång väntetid (max ett par timmar) innan andra delen av resan. De flygplatserna jag mellanlandat på är ungefär lika (tråkiga) allihop, så just det tycker jag spelar mindre roll. F.ö. brukar pris och tid på dygnet man är framme i Aten, resp åker tillbaka därifrån, få avgöra för mej. Malev var perfekt på alla sätt (bra priser och tider, korta väntetider, sköna plan, bra service), men dom konkade ju tyvärr i vintras. Ryan är uteslutet för mej (främst av solidariska skäl).
Men det är klart, kommer man över en billig charterflygstol, till nån destination man tycker är lämplig, så kan ju det givetvis vara det bästa alternativet.
Att vara ute i (mycket) god tid är också att rekommendera.
Jag skriver under!
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-05-05, 15:32
annelinens avatar
annelinen annelinen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2010
Ort: Jönköping
Inlägg: 90
Standard Sv: Landvetter-resenärer!

Det verkar vara många som föredrar att resa reguljärt och byta i Tyskland. Troligtvis är det så det får bli för oss i höst. Det är mycket som ska stämma... men flygtiderna är nog prio ett. Huvudsaken är att man kommer fram i rimlig tid så att man kan ta sig till Pireus eller ett hotell i Aten utan att det blir för sent och slitsamt. Vi kommer ju att ha en liten knatte med oss också, vars behov styr i mångt och mycket.

Min sambo och respartner är inte typen som är intresserad av att planera och reka så desto större tur att jag tycker det är jättekul. För planering, det krävs verkligen! Ska försöka få tag på flyg med Lufthansa, tycker de är punktliga och trevliga.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-05-05, 15:53
Hellens avatar
Hellen Hellen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Inlägg: 4 604
Standard Sv: Landvetter-resenärer!

Citat:
Ursprungligen postat av annelinen Visa inlägg
Det verkar vara många som föredrar att resa reguljärt och byta i Tyskland. ..........flygtiderna är nog prio ett.
Jag föredrar inte Tyskland, det blir bara så, hade hellre rest direkt om det funnits möjlighet, men vi är ju för få som reser verkar det som, annars hade det säkerligen funnits en direktlinje
Svara med citat
  #4  
Gammal 2012-05-05, 20:34
Deias avatar
Deia Deia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2010
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 059
Standard Sv: Landvetter-resenärer!

Jag föredrar direktflyg och utgår ifrån det utbud som finns för aktuell säsong.
I år finns direktflyg till Kefalonia från Landvetter, och det har vi bokat - för vidare resa till Ithaka .

Tyvärr är kostnaden för "flygstol" med charterbolagen ganska hög, om man jämför med lågprisbolagen, men vi har ofta valt det ändå. Ska man vidare med färja så blir det smidigare.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2012-05-05, 21:56
para polis avatar
para poli para poli är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2008
Ort: Gävle
Inlägg: 1 332
Standard Sv: Landvetter-resenärer!

Citat:
Ursprungligen postat av Deia Visa inlägg
Tyvärr är kostnaden för "flygstol" med charterbolagen ganska hög, om man jämför med lågprisbolagen, men vi har ofta valt det ändå. Ska man vidare med färja så blir det smidigare.
Hej!
Bara nyfiken, vad menar du med hög kostnad på flygstolen?
och
Vad menar du med lågprisbolagen?

Själv menar jag, med dagens flygmarknad och god planering att allt över 2000 Arlanda-Aten är dyrt.

Det behöver inte vara ett lågprisbolag (Ryan, Norwegian, EasyJet, German wings osv), man får priser runt 1200 och uppåt om man är om sig och kring sig i god tid =)
Svara med citat
  #6  
Gammal 2012-05-05, 23:14
Aase Aase är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Lerum
Inlägg: 350
Standard Sv: Landvetter-resenärer!

Hej
Oftast väljer vi flygstol då det är smidigast att komma ut till någon ö direkt, Vi kan aldrig boka i så god tid så reguljärflyg blir billigare. Då vi har hundar och det skall arrangeras med hundvakter osv får vi avvakta och åka när våra hundvakter kan.
Dessutom landar man ofta mitt i natten med de billiga flygen och kommer inte iväg direkt. En gång har vi "sovit" på flygplatsen och det gör vi helst inte igen.
Eftersom vi främst vill till de öar spm ligger längst bort från Aten blir det smidigast som sagt att flyga flygstol.

Åse och Lasse
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT