![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Citat:
Jaha, nu har jag gjort beställningen på Adlibris på Alvklingan... Janne,du får inte locka på detta viset...! Jag älskar ju böckerna om Sagan om ringen!/Eva - som nu får 6 olästa böcker på nattygsbordet... |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Lissi, vad roligt att du också bekantat dig med Jannis.
Gryning över Kalahari är en riktig tankeväckare, älskade den boken. Önskar att jag själv levde då, i det förhistoriska Afrika. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Roligt att höra att du gillade boken. Jag började läsa igår och tycker redan om den. Jag har även köpt fortsättningen: Skymningssång över Kalahari. Har du läst den också?
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Då har du tre nya böcker att se fram emot. Inte lika bra som Tolkien, men nästan. I stället för att följa Frodo får du följa Folco. I första boken känner du igen mycket, som Gamla skogen, Bri, Kummelåsarna och Moria. Plus en hel de annat som jag inte vill berätta om.
|
![]() |
|
|