Citat:
Ursprungligen postat av Zanét
Som arbetsgivare har jag ganska nyligen varit i kontakt med både Migrationsverket och Skatteverket i ett ärende som gäller en av våra anställda, en EU-medborgare som vill bosätta sig i Sverige.
Till Migrationsverket fick vi skicka in bevis på anställning och lön och från Skatteverkets sida så kräver man antingen anställning, fullskalig sjukförsäkring eller att man kan bevisa att man har ekonomiska resurser att klara sig 1 år. Hur reglerna gäller för studerande har jag ingen kännedom om.
Lycka till!
//Zanét 
|
Så vitt jag förstod det så behövde de både bevis för ekonomiska resurser, samt sjukförsäkring. Lite konstigt dock att de beviljar uppehållstillstånd i två år utan att kontrollera sådant först. Någon som har en aning om vilka typer av sjukförsäkringar som är giltiga(tänker på olika typer av privata) samt exakt hur systemet med statlig sjukförsäkring fungerar i grekland?
Tack