Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Mat & Dryck

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-03-03, 22:49
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 516
Standard Sv: Mat & dryck - priser

Citat:
Ursprungligen postat av hayes Visa inlägg
Nån som har nåt exempel på middagspris?
Som du sett ovan drar det ofta iväg med priset om man äter fisk och skaldjur. Vi är också fisk-och skaldjursälskare och försöker ibland kosta på oss det. Och som sagt kalamares och grillade räkor är oftast hyfsat pris på.

Men ...... mitt tips blir istället det som är vår absoluta passion när det gäller uteätande i Grekland. Det blir nästan alltid en meze-mix på bordet när vi ska äta. Dvs ett antal olika smårätter som vi sedan delar på. Det kan t ex vara en greksallad, en saganaki, en friterade succini till lunch. Är det till middag på kvällen så åker det in lite flera, kanske mussels saganaki och shrimps saganaki etc (så blir det ju lite skaldjur ändå), samt alltid alltid alltid både till lunch och middag tzatsiki. Mmmmmmmmmm nu vattnas det i munnen!

Och som sagt ..........



.......... en portion Marides eller Atherinas till lunch är ju inte heller dumt, särskilt om det sköljes ned med iskall Retsina eller ouzo och ett glas vatten.

Masse

Senast redigerad av Masse den 2012-03-03 klockan 22:56.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-03-07, 14:07
hayess avatar
hayes hayes är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2011
Ort: Stockholm
Inlägg: 55
Standard Sv: Mat & dryck - priser

Tack för alla svar! Blir att fylla plånboken lite mer bara =)
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-03-07, 16:42
SteffTee SteffTee är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2006
Ort: Sigtuna
Inlägg: 720
Standard Sv: Mat & dryck - priser

Synd ni som undviker fisk för att den är "dyr". Färsk fisk i Grekland är oftast gudomligt god. Även för er Göteborgare

Den grillas ju oftast och serveras enkelt med en citronklyfta och en sallad. Eftersom man väger fisken innan den tillagas har man hela tiden kolla på vad det kostar. 200-300g fisk brukar vara en lagom portion och oftast blir det då inte så fruktansvärt dyrt.

Synd att avstå från god mat. Ett par fiskmiddagar ingår alltid i min resebudget!
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT