![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Naxos är given. Ska ni åka charter är även Antiparos ett alternativ. Kan ni tänka er att åka badbåt till de bästa stränderna passar även Naoussa på Paros, det går charter även dit.
Åker ni reguljärt passar många öar i Kykladerna, tex Sifnos, Serifos, Egiali på Amorgos, Koufonissi, Dounoussa. Mia |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Men hallå,Dounossa är väl inte en ö som uppfyller några av Mollys kriterier.
Shopping nääe,många restauranger nääe,fanns tre tavernor då vi var där för några år sedan,kan kanske ha blivit ngn fler men nog undrar jag och stranden,nääe.Bystranden inte mkt att hurra för och till ngn annan strand så innebär det vandring.Nej Dounossa är verkligen en ö som jag aldrig kommer att återvända till och aldrig kommer att rekomendera till någon.Jättetråkig ö enligt min mening. Det finns så många gobitar i övärlden att välja på,Naxos,Paros,Antiparos, Samos,Patmos och Karpathos är bara några av de drygt 30 öar som vi besökt genom åren och många har vi oxå återvänt till.Gör som Lissi skriver läs under ÖARNA till vänster på sidan. Monica ![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Ja som flera skriver är det nog bara i kykladerna du hittar de blå-vita husen.På Antiparos finns ju en hel del sådana hus. Men kan du tänka bort de blå-vita husen så finns Rhodos med många fina stränder, shopping, intessanta sevärdheter. Här finns allt för alla åldrar.
Maargaretha |
![]() |
|
|