Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-12-10, 09:04
Kritsabo Kritsabo är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2010
Inlägg: 202
Standard Sv: Rättegång i dec

Citat:
Ursprungligen postat av Eva L Visa inlägg
Vad som avses med de två senaste inläggen vet jag inte
Låt mig då förklara att det är en generell uppmaning att inte döma någon på förhand i sociala medier utan istället avvakta en korrekt juridisk bedömning. Historien är fylld av tragiska händelser där människor okritiskt springer åt samma håll på uppmaning av självutnämnda sanningssägare. Jag är inte utbildad nog att påstå att det grekiska rättsystemet är sämre än vårt men förbehåller mig rätten att lyssna på olika argument innan jag formar en egen åsikt.
Jag hoppas alltid att varje brottsoffer får upprättelse men har svårt att acceptera jurister som argumenterar för sänkta beviskrav och därmed risk att döma fler oskyldiga till förmån för ett högre antal korrekt dömda.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2011-12-10, 09:47
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Rättegång i dec

I det här fallet verkar det ju inte ens bli en juridisk prövning i domstol eftersom fallet lagts ner utan en ordentlig förundersökning. Det har ju också framkommit att domstolen haft generella uppfattningar om svenska kvinnor som de relaterat till det här fallet.

Eva
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT