Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Småkykladerna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #15  
Gammal 2011-11-16, 10:12
Karlssons avatar
Karlsson Karlsson är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2011
Ort: Stockholm
Inlägg: 4
Standard Sv: Båtluffa i Småkykladerna?

Vi har besökt samtliga fyra bebodda öar i Småcykladerna under de senaste åren. Den ö som såhär i efterhand gjort starkast intryck är Schinoussa. Enligt öborna finns det 16 stränder. Där kan man också ganska tydligt se delar av ursprunget till den grekiska krisen i form av många påbörjade men ännu ej avslutade projekt, t.ex en skulpturpark med skulpturer från den grekiska mytologin, dock än så länge utan skulpturer. Ett påbörjat bygge av en ny hamn, ett påbörjat bygge av en ny väg till den påbörjade hamnen etc.
Själva byn ligger på en bergskam 100 m ö.h. med utsikt åt flera håll. Där finns också flera trevliga och bra tavernor. Vi bodde på ett ställe som heter Galini (vill jag minnas inte helt 100) som ligger lite utanför byn, vilket innebär att man förutom utsikten kan avnjuta en fantastisk stjärnhimmel.
Öborna själva menar att öns främsta sevärdhet är fem st förfallna väderkvarnar, utspridda över ön. Dessa står så i förhållande till varandra att de bildar två linjer som skär varandra i en rät vinkel. Man kan alltså säga att det finns inga sevärdheter på Schinoussa förutom den levande byn, utsikten, stränderna och stjärnhimlen. Väl värt ett besök m.a.o.

F.ö. råder jag Dig att överväga ett besök i Katapola på Amorgos, paradiset på jorden.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT