Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Parga

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-03-30, 19:12
Karin Ss avatar
Karin S Karin S är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Inlägg: 132
Standard Sv: Parga i maj - och kanske sept-okt!

Citat:
Ursprungligen postat av LenaMärta Visa inlägg
Ett hotell som Apollo har och som verkar trevligt är Olympic Studios - jag är "havsutsiktfreak", och där finns det visst sådana rum. Jag tänkte passa på att höra om det är någon som kanske har bott där och vill dela med sig sina erfarenheter? Det ligger ju väldigt centralt och kanske är lite bullrigt, men i maj har väl inte säsongen kommit igång ännu?
Vi har bokat detta hotell för en vecka i september (tycker oxå att utsikten verkar kanon) och jag har försökt få utlåtande här på forumet utan större framgång. Så vi gick på känsla och hoppas att vi valde rätt. Låter underbart att du planerar för längre vistelser framöver, vi kanske ses då eftersom det verkar som vi har ungefär lika lång tid kvar att jobba . Hoppas ni hittar ett hotell som blir till belåtenhet!
Svara med citat
  #2  
Gammal 2011-04-11, 15:18
Desires Desires är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2010
Ort: Stockholms län
Inlägg: 31
Standard Sv: Parga i maj - och kanske sept-okt!

Ja Parga är väldigt mysigt - och även en ort där det finns så mycket annat att uppleva i närheten. Det går att åka buss, eller ta en av båtarna som avgår från hamnen till övärlden utanför, t ex ligger Lefkas, Korfu, Paxos nära. Filmen ”Den blå lagunen” spelades in på Paxos och Antipaxos. Boka direkt via t ex Gaios Cruiser nere vid hamnen som gör båtturen betydligt billigare än charterbolagen. Eller ta en båttur runt Paxos ö där man kan snorkla vid grottorna Det ska vara fantastiskt vackert! Men bara små båtar kan ta sig in där.

Gillar man att vandra kan man göra det på småvägarna runt omkring Parga. Annars får du mest och bäst tips på Kalimeras E-guide (som fler redan sagt).
Lite foton o restaurangtips mm ger jag själv här: http://www.desires.se/#post118
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT