![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Fotini är trevligt, hade tidigare öns bästa restaurang som nu tyvärr ligger nere men studios fortfarande till uthyrning (hösten 2010). Utsikten från balkongerna helt underbar, mot Telendos och fiskehamnen. Telefonnr 0030 22430 47016.
Katina, också i Myrties, är ett trevligt hotell med fina studios och pool och från andra våningen havsutsikt. Telefonnr 0030 22430 47423. Nefeli, också i Myrties, är ett fantastiskt trevligt hotell som ägs och sköts av två bröder som gör precis allt för sina gäster. Har öns trevligaste bar med underbar trädgård. Har tyvärr inget telefonnummer dit men det finns säkert någon annan här på Kalimerasidan som har det. Bara några tips, det finns fler. Siw o Lena. |
#2
|
||||
|
||||
![]() Citat:
MVH/Chras |
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Hej, Nefeli har ny e-postadress: nefelistudios@gmail.com De har också en hemsida, googla på "Nefeli Kalymnos", vet inte om jag får lägga in länken så jag gör så här istället... Nefeli Bar & Studios - Myrties, Kalymnos Greece - Tel: +30-22430-48170 Tel/Fax: +30-22430-47697 GSM: +306970805488 Winter: +30-22430-29259 / 29828 - May-Oct: +30-22430-48170 / 47697 Fax: Winter: +30-22430-29828 - May-Oct: +30-22430-47697 /Eva |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Jag har bokat boende hos just Nefeli. mellan 14 och 27 juli... ser fram emot det...
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Hotell Nefeli var jättebra. Lugnt, skönt, litet men fräscht. Mycket trevliga ägare som gör - precis som det stått i tråden - allt för sina gäster. Vi fick till och med tvättat upp våra badhandukar (privata) utan att vi bad om det.
rummen var små, speciellt för oss som dessutom skulle ha in en extrasäng till busungen. Men det störde inte oss. Dessutom sover han hårt som sjutton och märkte inte om vi stövlade omkring över och runt honom när han väl somnat (typ bara just före oss, men ändå). Pyttesmå balkonger. Men med härlig utsikt mot kyrkan/Telendos. Fräsch köksdel. Och ovanligt bra utrustad, måste jag säga. Åker jag tillbaka kan jag absolut tänka mig att bo hos bröderna Astopolis och Stratos igen. Tack för tipsen ni gav mig! |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Kul att ni trivdes på Nefeli
![]() ![]() Riitta ![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Ja Apostolis talade om att du var på ingående!
![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Snällt att ni tänkte på mig också
![]() ![]() Riitta ![]() |
#9
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Apostoli snakker ofte om deg, dine bilder og hvordan du hjalp til med facebook og så videre. ![]() ![]() Jorunn ![]() |
#10
|
||||
|
||||
![]()
Ojdå! Vi har ju känt varandra över 20 år så den familjen känns nära
![]() Riitta, som har 16 dagar kvar ![]() |
#11
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Mvh Janérik |
#12
|
||||
|
||||
![]()
Hur är det med överfärd Kalymnos-kos. Är det någon risk att den färjan blir inblåst eller så...? Bör vi sova sista natten på kos eller är det lugnt att ta sig över när det är dags för hemfärd?
|
![]() |
|
|