Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-07-11, 23:28
John75 John75 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2010
Inlägg: 25
Standard Sv: Markos Taverna Kato Stalos

Jag och min sambo var där 3 ggr under våra 2 veckor i agia marina.
Tänkte jag kunde som kock/kökschef skriva vad jag tyckte och vilket intryck jag fick av stället.

- Väldigt trevlig personal, var en kille i 30 års åldern som jobbar som servitör, bäste vän med familjens son. Tror han heter Patos? eller något sådant. Han är väldigt trevlig fast dock så har han alltid på sig en smutsig t-shirt och orakad och om jag inte har fel antingen lite på lyset eller så gillar han och röka gräs varje gång vi var där.
Dottern som jobbet i baren med den extremt breda rumpan var väldigt mjuk och snäll, lite blyg av sig. Mamman var väldigt trevlig hon med, och pappan i familjen smög runt hela tiden med sin käpp även då han inte kan direkt göra något i verksamheten så gillar han gärna hålla ett öga på stället hehe.

- Maten i sig tyckte jag personligen var helt ok, väldigt gamaldags matlagning fast tycker att smaksättningen var lite tafatt ( dock så under dom 2 veckor vi var på kreta så har vi inte ätit mat som har varit något speciellt kryddad ) smaken är juh lite som baken. Jag gillade väldigt mycket om deras Moussaka och stiffado, resten var jag inte så förtjust i, smakade nästan allt dom hade att erbjuda under dom 3 ggr vi var där, och varje gång vi var där så hade dom alltid samma mat att erbjuda.
Däremot så tyckte inte min sambo om maten, hon petade i den typ och lämnade, vilket slutade med att jag var tvungen och äta lite av hennes så man inte behövde att skämmas haha
Såg dock att under dom gångerna vi var där så kvinnorna som åt där inte tyckte om maten såg mest ut som om dom petade lite i den och fnyste åt den, utan det var mera männen som tyckte om det. Antagligen pga att det är mera som husmanskost, typ mormors mat.

- Enda minus är backen upp haha
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-07-23, 00:09
KKs avatar
KK KK är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2008
Inlägg: 65
Standard Sv: Markos Taverna Kato Stalos

Tack för alla svar ang. Markos Taverna. Får gå dit och kolla läget. Tur att det är backe upp för oftast äts det för mycket. Att besöka tidigare tavernor kan ibland bli besvikelse, så det blir riktigt spännande att se.
MVH
KK
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT