Citat:
Ursprungligen postat av Maeta
Efter dessa ord är det givet, Patmos (som vi varit på tidigare) åker ut och ett stopp på Leros blir det istället. Vi förlitar oss på gamla Nisse. Trevligt med en båtresa då och då.
Ingen förbokning är aktuell - finns det fler trevliga boenden på Leros som kan rekommenderas? Vi är tre som åker så antingen studio eller rum som inte är alltför dyra så att vi har råd med två. Sonen är i övre tonåren så att sova i extrasäng är inte så aktuellt.
Maeta
|
Jag är övertygad om att ni kommer trivas på trevliga Leros, mycket mer genuint än turistiga Patmos...
Vi kommer bo hos Lone och Tony på Hotel Elefteria, de har bra priser och bra logi. Det finns ett antal mindre studios fördelade över ön, kan rekommendera Alinta, som har en bra strand. Om ni undviker augusti, så är det inte svårt att hitta lediga rum/studios.
Vi ska lämna Sverige i eftermiddag, flyger ut från Köpenhamn, och imorgon är det härlig Greklandssol som gäller!