Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Karpathos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2009-11-16, 17:18
rolle rolle är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2005
Inlägg: 69
Standard Sv: Karpahtos maj-10

Bättre läge har den garanterat. Dessutom nära till beachen kanske 50 m ? Också till till de platser det händer saker och ting ifall det händer ? Det sker inte så värst mycke på Karpathos, men om det skulle hända .... så sker det i den riktningen av byn där Electra ligger !
Svara med citat
  #2  
Gammal 2009-11-16, 17:37
karinafps avatar
karinafp karinafp är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Handen
Inlägg: 3 217
Standard Sv: Karpahtos maj-10

Instämmer i allt som Rolle säger. Från poolbaren på Electra Beach går det en liten trappa, bara ett par steg, rätt ner på sandstranden. Dessutom är det bara en mycket kort promenad därifrån, ett par minuter kanske, till Taverna Pelagos där du kan lyssna på och dansa till riktigt bra grekisk musik. Ett par minuter åt andra hållet och du är på Pigadias strandpromenad med en mängd tavernor och barer. Ett flertal bil- och moppeuthyrare hittar du alldeles i närheten av EB.

För att komma till Sounds of the Sea går du först genom ett bostadsområde, sedan en backe upp över berget och sedan en längre backe ner på andra sidan berget. Kan tänka mig att det är kolsvart utefter vägen när solen har gått ner, eftersom hotellet ligger alldeles ensamt här nere. Visst, det är ett fint hotell, men det ligger väldigt avsides.

Karin
med 212 dagar kvar till Karpathos men som valde att boka Manos Plaza eftersom läget är viktigast för den här familjen
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT