![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Ja, traditionerna förändras...
![]() ![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Jag har också lagt en förstärkningsbild in i bildgalleriet under rubriken
"Haloween" Länk http://www.kalimera.nu/forums/pictur...pictureid=2224 Arne |
#3
|
||||
|
||||
![]() ![]() ![]() Birgitta |
#4
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Mitt i prick! ![]() /Eva |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Tycker precis tvärtom. Vi har under 10 års tid haft jätteroliga Halloweenpartyn för och med vår son och hans kompisar. Tyvärr är han för gammal nu (säger han) så det blir inga fler. Det där med ond bråd död är ju bara larvigt. Vi firade inget speciellt utan det var kul med en fest i den mörka hösten. Fast visst var det rysansvärt. Det var liksom meningen, det. Vi förskte skrämma barnen med läskig mat, spökhistorier och annat roligt. Kan väl tillägga att alla inblandade tyckte att detta var det roligaste partyt under hela året. Buhhh!
|
#6
|
||||
|
||||
![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Det känns bara trist att detta dravel dras upp. Vem känner för denna så kallade halloween helg? En massa skithögar till fri företagsamhet tjänar stålar på detta skräp som vi villigt importerat från USA.
Det finns fortfarande människor som tror att flygplan som är gjorda av alluminium och kolfiber kan flyga in igenom skyskrapor gjorda av 5 cm stål och betong utan att någonting av planet hamnar utanför där det så kallade planet träffade skyskrapan! Är det någon som funderat på detta. Kom ihåg 2001-09-11 Yeasou ![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Halloween är som någon nämnde en gammal tradition - mycket äldre än det katolska påfundet allhelgona som kyrkan försökte införa för att stoppa det folkligt förankrade firandet.
Detta lyckades dåligt i de länder där traditionen var stark. Inte heller här i Norden lyckades kyrkan tränga undan seden att på våren klä ut sig till häxor, låta barn bryta mot mönstret och utmana de vuxna genom att tigga om godis och skrämma bort onda makter med bål. Att det finns många som uppskattar en festhelg på hösten även här i Norden är uppenbart. Tänk så fantastiskt många roliga fester som har ordnats de senaste 15 åren sedan halloween fick fäste även här. Helt visst är det kommersiellt, men den som dissar andra fester (resor, prylar, drycker...) för att det finns kommersiella inslag räcker upp handen! |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Den som vill fira Halloween, eller vilken annan helg som helst, ska få göra det utan att behöva ta skit av någon annan! Suck!!
![]() /kimmen |
#10
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Dessutom kommer seden inte från USA utan från Irland och Skottland. Det var irländska immigranter som införde den i USA, och även om halloween brett ut sig där med åren så är traditionen starkare på de brittiska öarna, och även i Frankrike, än i USA. |
#11
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() /kimmen |
![]() |
|
|