![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Precis som 2006 när vi var där. Stämmningen bland personalen var så uppjagad så det blev komiskt. De hade hela tiden ett öga utåt för att fånga ev blivande kunder. Bord och stolar flyttades runt över huvudet på gästerna som redan var där och trängdes ihop tätt tätt.
Titt som tätt flamberades det och så nära som det var mellan borden såg man folk haja till när en eldslåga utan förvarning flammade upp precis intill och det kändes som ett under att det inte hände en olycka. Men vilka goda "bollar" vi fick som avslutning. Heder åt dem i alla fall att vi fick ett fat extra utan krus när vi bad om det. Är det någon som vet vad "bollarna" heter? |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Är det loukomades, möjligen? Små flottyrmunkar som ofta serveras med lite honung och kanel?
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Nej, det kanske inte är "flottyrmunkar" egentligen men det var det närmaste ord jag kunde hitta.
Är de riktigt välgjorda är de hur goda som helst, det håller jag med dig om ![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Jag tycker att det är stor skillnad på loukomades och munkar. Riktigt goda loukomades smakar helt annorlunda, konsistensen och storleken är inte heller lika. De godaste jag ätit serverades just på Karpathos vid en taverna efter strandpromanden.
Eva |
#6
|
||||
|
||||
![]()
En taverna till som är överskattad är Mikes tyckte vi.
![]() Hittade däremot en liten taverna nere vid hamnpromenaden där en liten virrig, fykantig herre servarade. Fick vänta en stund på maten, men det var det värt! Den kan ha hetat något som To Perigiali?? Kan även rekomendera Odyssey som ligger mitt emot hotell Romantica stax utanför Pigadia. Vällagad mat och saftiga grillrätter! ![]() Gud vad jag fick Greklandssug nu när jag skrev detta! ![]() Katitzi |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Perigiali tror jag min favorit hette när jag var där för ett antal år sedan. Det var där jag fick underbart goda loukomades. De hade alla traditionella ungsrätterna och det var alltid mycket greker där. Mikes som många rekommenderade redan då föll mig inte riktigt i smaken.
Eva |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Vi fick faktiskt den bästa måltiden i Pigadia hos Manolis och Minas på Mikes
![]() ![]() Det visage sig vara en gryta med jättemört kött, tomater, feta, ris som var kryddat med något väldigt gott, kanel var det visst med också ![]() Riitta ![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Karin som alltid längtar ner |
#10
|
||||
|
||||
![]()
Låter bra att deras mat är ok. Minns inte vad vi åt men det bestående intrycket är att stämningen var stressig. Kanske för att vi var där de tre första veckorna i augusti.
Eva |
![]() |
|
|