Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2009-08-28, 03:59
Peter Peter är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 085
Standard Sv: Växelavgift?

Timman är sen pga att jag flyttat ca 800 böcker och 600 LP-skivor (Ni äldre som kommer ihåg de där stora, svarta sakerna... ) och plockat ner en bokhylla för att göra plats för den nya som kommer i morgon. Så jag har bara skummat de senaste inläggen. Men det verkar som det finns en viss chans för

Missförstå mig rätt. I det här fallet är det faktiskt mer intressant att reda ut vad som gäller än att jag ska ha rätt!!! Skriv ner det för det kommer ni inte att läsa många gånger...

Återkommer i ämnet, dock troligtvis först om några dagar då kattarna kräver att hemmet skall vara i god ordning utan massa spring och oordning...
Svara med citat
  #2  
Gammal 2009-08-31, 10:14
Charleston Charleston är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2006
Ort: Göteborg
Inlägg: 2 263
Standard Sv: Växelavgift?

Ja, 10.09 måste nog ha varit swiftkursen. Fixingkursen kan man ju kolla dag för dag (den som gäller här hemma i alla fall, men man kan ju förstås fråga sej varför det skulle det vara just den som gäller) och den har väl inte varit så låg den senaste veckan, vad jag kan komma ihåg.
Man kanske skulle skicka ett mejl till Swedbanks kortavdelning och meddela vad som gäller...
/Thomas
Svara med citat
  #3  
Gammal 2009-08-31, 11:00
laeros avatar
laero laero är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Borås
Inlägg: 1 026
Standard Sv: Växelavgift?

Citat:
Ursprungligen postat av Charleston Visa inlägg
Fixingkursen kan man ju kolla dag för dag ... och den har väl inte varit så låg den senaste veckan, vad jag kan komma ihåg.
/Thomas
Det luriga är att just runt den dag när den lägre kursen fastställdes för uttaget var fixing-kursen nere på 10,05-10,10 och var t o m under swiftkursen ett tag. (Idag ligger väl båda runt 10,18.) Så egentligen har vi väl inte blivit klokare om vilken kurs-notering som används.
/Lars
Svara med citat
  #4  
Gammal 2009-08-31, 11:52
Charleston Charleston är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2006
Ort: Göteborg
Inlägg: 2 263
Standard Sv: Växelavgift?

Aha, I see! (läste tidigare inlägg för slarvigt, märker jag)
Sen är det alltså kursen när stålarna dras från kontot som gäller. Och när mer exakt gör dom det, nån som vet? Är det kl.08 eller vid midnatt? Är det vid mindnatt och om det är fixingkursen som gäller, så går dom väl knappast efter den svenska kursen, eller ska det då vara fixingkursen dagen innan som gäller?
Man kan ju tycka att det är en jäkla petimeterdiskussion vi håller på med här. I vanliga fall spelar det ju inte så stor roll vilken av kurserna som används. Men i dagens läge, när de kan pendla 2-3% på en dag, så blir det ju i alla fall några hundringar på tusen euro. Dessutom kan det ju vara intressant att för en gångs skull få veta vad som gäller. Tycker jag i alla fall.
Hursomhelst, svaret på trådskaparens fråga är, som konstaterats tidigare, ändå givet: Det blir billigare att ta ut från automat i Grekland.

/Thomas
Svara med citat
  #5  
Gammal 2009-09-03, 20:44
laeros avatar
laero laero är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Borås
Inlägg: 1 026
Standard Sv: Växelavgift?

Citat:
Ursprungligen postat av Charleston Visa inlägg
Man kan ju tycka att det är en jäkla petimeterdiskussion vi håller på med här. I vanliga fall spelar det ju inte så stor roll vilken av kurserna som används. Men i dagens läge, när de kan pendla 2-3% på en dag, så blir det ju i alla fall några hundringar på tusen euro. Dessutom kan det ju vara intressant att för en gångs skull få veta vad som gäller.
Visst, det har ju ingen större ekonomisk betydelse egentligen. Men att kunna få besked om vad valutan verkligen kostar är ett minst sagt rimligt krav som bankkund.

Och minsann, nu kom ett svar från banken !!

Min fråga:
I villkor för kort skriver ni så här:
"Valutaväxlingsavgift 1,5% på köp och uttag utomlands."
Vilken valutakurs-notering använder ni för att göra detta påslag? Fixingkurs? swiftkurs? Er interna kurs för sedlar?

Bankens svar:
Master Card resp VISA sätter kurserna, som baserar sej på valutakurser från flera stora utländska banker. På den kursen/kurserna tar Handelsbanken ut en valutaväxlingsavgift på 1,5%.

Det här, i kombination med vad som tidigare framkommit i tråden, tolkar jag som att det i princip är det som kallas valutahandelskurs på text-tv sid 230 som används.

Därmed får erkännas att undertecknad haft fel i tidigare inlägg där det hävdats att bankerna tar ut betydligt högre kurs.

Lars
Svara med citat
  #6  
Gammal 2009-09-07, 12:56
Charleston Charleston är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2006
Ort: Göteborg
Inlägg: 2 263
Standard Sv: Växelavgift?

Citat:
Ursprungligen postat av laero Visa inlägg
Det här, i kombination med vad som tidigare framkommit i tråden, tolkar jag som att det i princip är det som kallas valutahandelskurs på text-tv sid 230 som används.
Ja, så borde det ju vara. Närmare än så kommer vi nog inte (dvs det är inte möjligt att exakt få veta vilken växelkurs som gäller, men bra nära...)

Verkar ju ändå som att Handelbanken har jobbat sej lite och verkligen försökt få fram ett svar. Även om det tog tid. Mitt mejl till Swedbank besvarades ju visserligen rekordsnabbt, men svaret var innehöll däremot inte så mycket till upplsyning.

/Thomas
Svara med citat
  #7  
Gammal 2010-02-14, 21:41
malou malou är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Inlägg: 1 353
Standard Sv: Växelavgift?

Men hallo alle kalimerere - til denne tråden! kom jeg da jeg nettopp nå googlet for å finne ut hva swift-kursen er per idag om jeg skulle bytte norske kroner mot euro. Aller øverst på resultatlisten. Foranledningen var at jeg tittet på Kalimera-diskusjonen med gjetninger om hva kursen kommer til å være i september. (swiftkurs vet jeg veldig lite om, bare at jeg må betale mer i praksis enn det valutakalkulatorer viser)

Er det ikke herlig! Kalimera foran banken og børsen og hva det enn skal være .......
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT