Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Samos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #6  
Gammal 2009-08-21, 14:27
Getrag Getrag är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: jul 2009
Inlägg: 6
Standard Sv: Myggor och hotell New Iouna

Hej kom hem i onsdags från samos och det blåste så pass mycket att det i stort sett inte fanns några mygg mer än den enda kvällen det inte blåste, De är små ljudlösa rackar som ger ganska stora blemmor om man blir stucken.

Hotell New Iona är ett lågprishotell och det märktes på rummen de är mycket små och standarden är även låg, om ni dricker kaffe så ta med er filterhållare det fanns inga på hotellet utan vi hittade hållare inne i byn på supermarket där, det finns en mycket bra och välsorterad butik 150m från hotellet mot flygplatsen följ bara vägen så hittar ni.

Luftkonditioneringen på hotellet är tyvärr ett skämt den slås på 22,00 och av 04,00 men den gör ändå ingen större nytta den tiden den är på ändå, den klarar inte av att kyla ner de små rummen trots att dörrarna var stängda.

Det tar ca 15-20 min att gå in till byn i lugn takt bara att följa vägen mycket enkelt, vi gick varje dag det var ganska skönt att röra lite på sig och det är upplysta trottoarer hela vägen ut till hotellet på kvällen.

Ha det bra på er semester! (vi hade det mycket bra och trivdes).
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT