Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Småkykladerna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #4  
Gammal 2009-06-30, 09:40
Halloj Halloj är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2006
Ort: Stockholm
Inlägg: 159
Standard Sv: Bra boende för familj med små barn?

Tack för era svar!
Ska sanningen fram är vi tveksamma till Koufonissi. Ön verkar vara väldigt exploaterad. Vi gillar lugna öar, utan parasoll, solstolar och vatten/strand sporter som stör lugnet. Förra året blev det en vecka på Lefkas (agios Nikitas) som vi tyckte var alldeles för stressig och rörig. Dock fick vi ett dygns frist när vi åkte till Meganissi. Åh vilken underbar ö. Tystnaden var i det närmaste total. Vi hittade en helt fantastisk strand där vi var helt ensamma. Dessvärre verkar Kouffinissi vara, kanske inte Meganissis totala motsats, men vi är lite rädda för att det ska vara för mycket folk som ränner omkring. Därav våra funderingar på Donoussa och Iraklia.

Amorgos var vi på för två somrar sedan. Just i Egiali. Vi upplevde Amorgos som en underbar ö men Egiali stranden var fullkomligt packad av folk (början av juli). Sen tyckte vi kanske inte att Amorgos var så bra med riktigt små barn. Däremot vill jag gärna åka tillbaka till Amorgos när barnen är lite större, typ 10 år kanske. Så man kan ta sig runt på ett annat sätt, bada från klippor och besöka klostret.

Hur är det med lugnet på småkykladerna i början/mitten av september? Är Koufonissi okej då? Hur är Iraklia och Donoussa vid den tiden på året?
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT