Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Santorini

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2009-05-12, 20:50
srojoh srojoh är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2009
Inlägg: 9
Standard Sv: Kamari

Kamari är toppen. Vi var där Sept 2007. Bodde på Bellonias. Perfekt läge 10 m till stranden och strandpromenaden. Härlih ö med fantastiska vyer. Kanske inte det badvänligaste i Grekland - rullgruset - men det besvärade mig inte så mkt.
OIa o Fira var två ställen som man måste se. Härliga gränder i Fira, med fina butiker där mycket turister finns. De lägger till med sina yatcher nedanför staden. Vi skall dit nu den 23/5 o skall bo på Afrodite
Svara med citat
  #2  
Gammal 2009-05-14, 00:25
giottonis avatar
giottoni giottoni är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2006
Inlägg: 527
Standard Sv: Kamari

Som flera redan skrivit så finns det mycket att se på Santo!
Enligt utgrävningsledningen kommer Akrotiri tyvärr inte att öppnas i sommar heller, så vill man se arkeologiska fynd rekommenderas besök på de två små museerna i Fira samt Antika Thira på berget mellan Perissa o Kamari.
För mysiga gränder o pittoresk gammal bebyggelse kan man lämpligtvis besöka gamla delen av Emborion eller Pirgos!( Från fästningsruinen Casteli /Kastro i Pirgos är det skaplig utsikt!)
Fira, Firostefani och Imerovigli bjuder på svindlande vyer över kratern.
Ön vimlar av gamla kapell o kyrkor för den som uppskattar sådant- finast är kanske den bysantinska Panaghia Episkopi från 1000-talet,vid Mesa Gonia mellan Pirgos o Kamari.
Både Fira och Oia bör man se såväl i dagsljus som efter solnedgången!
Badstränder finns på flera ställen runt ön o man får inte glömma att botten- o djupförhållanden kan variera enormt på bara några meter. Även vindförhållandena kan variera så att dagar när blåsten gör det omöjligt att bada vid Perissa/Perivolous/Kamari kan det vara lugnt vid Vlychada eller Cape Koloumbo, eller tvärtom!
Hursomhelst bör Ni kunna få en skön o omväxlande semester även på lilla Santorini!

Senast redigerad av giottoni den 2009-05-14 klockan 01:00.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2009-05-15, 16:43
babsans avatar
babsan babsan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Uddevalla
Inlägg: 475
Standard Sv: Kamari

Citat:
Ursprungligen postat av srojoh Visa inlägg
Kamari är toppen. Vi var där Sept 2007. Bodde på Bellonias. Perfekt läge 10 m till stranden och strandpromenaden.
Jag måste bara visa hur det såg ut på Bellonias i mars.
I turisttid verkar det hotellet jättemysigt.

Barbro

Svara med citat
  #4  
Gammal 2009-05-17, 23:33
srojoh srojoh är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2009
Inlägg: 9
Standard Sv: Kamari

Ja lite skillnad mot hur det var då.
Se på www.hallandifokus.com o resor
Svara med citat
  #5  
Gammal 2009-05-22, 12:37
KarinL KarinL är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2006
Inlägg: 91
Standard Sv: Kamari

Från föregående inlägg, underbara bilder. Längtar som bara den nu till Santorini. Här hemma i Nässjö ösregnar det just nu. Vi åker den 30/5 o ska fira gubbenbs 50 årsdag. Ska passa på att utforska så mycket jag bara hinner. Tror nog det är sista gången man åker hela familjen. 4 vuxna barn + en flickvän.
Ha det bra alla Greklandsälskare// Karin
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT