![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Det var på sjukhus skriver du, det är okej, men till en privat läkare är det inte så.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
hej!
Har varit hos läkare i Grekland innan Försäkringskortet gällde. jag fick tillbaka pengarna via min reseförsäkring som ingår i min hemförsäkring. Låter väldigt mycket med en självrisk på 1 500:-, är den så stor avseende alla skador? Fick tom en del av själkva resan när min ena son var sjuk 5-6 dagar av en 14-dagarsresa. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
En självrisk på 1500 kr för en hemförsäkring är helt normalt. Utan självrisk eller med mycket låg sådan är enbart de speciella reseförskringar som är ganska dyra och oftast sälja av arrangören för en resa. De flesta av oss har en alldeles utmärkt reseförskring i vår hemförsäkring men den täcker inte småskador. Dvs självrisken blir högre än den ersättning som betalas ut.
Det europeiska sjukförsäkringskortet täcker offentligt finansierad sjukvård och här betalar vi samma vårdavgifter som gäller för befolkningen i respektive land. Det har funnits i ganska många år men bara några i sin nuvarande form. Eva |
#4
|
|||
|
|||
![]()
När jag besöker Kentro ygeias (vårdcentralen) eller sjukhus i Grekland uppvisar jag det svenska försäkringskortet och betalar ingenting för läkarbesöket. Om jag skulle besöka privatläkare så betalar jag oftast en avgift på ca 50 euro. Mediciner ser jag till att få utskrivna på recept, betalar då endast 25% av det ordinare priset. Maken var i våras tvungen att genomgå en operation som utfördes på en privat klinik. Denna kostade oss 2000 euro. Vi betalade och fick kvitton av läkaren som vi skickade till försäkringskassan i Sverige, efter 2 månader utbetalades så gott som hela summan till oss.....Så Janne säg till din bror att betala kravet och skicka in kvittot och kopia av fakturan till förskringskassan.
Yvonne |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Jag uppsökte läkare i Egiali på Amorgos, halsinfektion, och fick betala "vad du vill eller ingenting alls...". Penicillinet kostade drygt 30 euro, tyckte bara det var dyrt.
Antar att det var en privat jag var till...? Visade inga papper eller så vad jag minns (hoppas det inte dyker upp en hoträkning framöver ![]() Lena*. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Har ni provat att få pengar från Försäkringskassan (som Yvonne föreslår)? Vi var på Rhodos i sept 2007 och vår yngste son (då 8 månader) blev sjuk. Hotellet fixade en läkare som kom till oss på hotellet och behandlade honom. Vi fick betala henne cash (hade ingen reseförsäkring utan bara det gröna kortet). Har för mig att vi betalade 100 EUR. Vi skickade sen in en blankett till försäkringskassan (hittade den på deras hemsida) tillsammans med kvittot och efter ett par veckor fick vi tillbaka det mesta (över 700 SEK), trots att läkaren kom till oss - trodde inte att vi skulle få något.
Ringde först hemförsäkringen men de hade en självrisk på 1500. De rådde mig att prova med FK - tror att det gick så smidigt då det gällde ett barn. Kan vara värt ett försök! Blev sjuk på Kreta 2000 och fick ingen faktura förrän 11 månader senare... Inte kul!! Den fick jag tyvärr betala. Lycka till. |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Han har redan betalt kravet, jag vet dock inte om han kontaktade förskringskassan. Ska höra med honom.
|
![]() |
|
|