Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #4  
Gammal 2009-02-06, 16:13
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 143
Standard Sv: Help me!

Känner inte heller till källan du nämner, men det påminner mig om en resa till Portugal för ett tiotal år sen.
Då företog vi oss en (bil)tur upp till Monchiquebergen. I en bergsby stannade vi till och fick där höra talas om en källa som var helig. Livets källa som enligt sägnen skulle förlänga livet. Det var en jämn ström av bergsbor som köade med dunkar och dyl och jag var ju inte sämre. Klart man måste prova!
Min tur kom och jag drack en skål vatten. Det smakade väl inget speciellt, men sambon (frun idag) tog ett kort av mig, där vid källan efter provsmakningen.
Det underliga upptäckte vi när vi kom hem och framkallade filmen (ja, man gjorde så förr ).
På bilden där jag sitter vid källan, syns en diffus men ändå fullt synlig ring över mitt huvud. Likaså på nästa bild av mig tagen några minuter senare. Tidigare och senare bilder på denna rulle uppvisade inte detta "fenomen".
Nu är jag inte vidskeplig på något sätt, men jag har aldrig lyckats förklara detta "fenomen". Dock så lever jag än idag, så vem vet. Myten kanske är sann.

/Sankt Netwolf
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT