![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Håll bara i börsen då det kommit in oönskade element i stan företrädesvis kvinnor och barn (tyvärr) inte greker utan kringflackande människor. Ledsen för att behöva säga det men en väninna (fast boende) blev av med sin på Lidl i Daratsos. De opererar i gäng och distraherar sitt offer, men ser en grek vad som är på G blir det ett djäkla liv. Tack och lov.
Uffe |
#2
|
||||
|
||||
![]()
japp, det ska vi!
kan du precisera på vilket nr av kartorna som är bäst att se på, nr 2 och nr 6? ngn större som man kan rikta in sig på för att hitta till dina ställen? vad jag förstår så är permanenta marknaden varje dag (är jag blond heller?! ![]() gissa om kompisen kommer gå upp tidigt på torsdagen??! ![]() nu hittade jag platsen för torsdagsmarknaden, men agoran? platsen för den?? Senast redigerad av Ioslina den 2008-09-10 klockan 17:58. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Karta Chania_city_big.jpg. Agoran nr 10 åt höger från 1866 torget markerat med T i gul ring. Följ kartan åt vänster efter angivna gata så hittar ni. Tar 10 minuter att gå från torget. Mycket billiga kläder och skaplig kvalitet. Tag gärna en promenad på A Papandreou mot nr 18 så får ni se lite annat av Xania i stället för turiststråket. Uppe vid tingsrätten (18) finns det bra matställen. Fortsätt gärna ned mot havet igen efter den stora breda gatan. Detta är Xania till vardags.
Uffe Senast redigerad av UlfWiman den 2008-09-10 klockan 19:06. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
tackar för tipsen.....
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Har precis kommit hem från Kreta, längtar tillbaks redan förstås. Tips på bra Tavernor i Chania som vi tyckte. Det var Xania på Pardos Kondilaki str Old Harbour och Semi Ramis också i en gränd inte långt från hamnen. Där år vi mycket gott och prisvärt och jättemysig miljö. Jaha ni gillar att shoppa det gjör vi med jag och min vännina, då är Chania ett perfekt val. Gillar ni smink så måste ni gå till Hondos Center ligger i centrum fråga er fram. En affär med 3 våningar Smink, underkläder, bikini, parfymer där shoppade vi loss kan du tro!!! Skinn på markanden också bra. I gränderna vid hamnen hittade vi också lite kul småsaker att ta med hem. Vi bodde i Platanias och badade där, jättebra bad tyckte vi och bra tavernor att intaga lunchen på, vi gillar Platanias har varit där förr. Bra utbud på affärer och tavernor mysiga barer att ta kvällsdrinken på. Ha det riktigt skönt och hälsa Kreta från mig. God shoppingtur till er.
![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Usch va trist att höra om sånt här i Grekland, kom hem i lördags men vi råkade som väl var inte ut för något sådant elände. Vi hade en underbar härlig vecka att se tillbaks på. Det var tredje gången vi var i Platanias, gillar det jättemycket. Men denna gången upptäckte vi att Chania är en härlig stad med fina tavernor och bra shopping, angenäm upplevelse.
Är det lika varmt och skönt fortfarande? Lottie Citat:
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Rekommenderar (som vanligt) en tripp till Elafonisi! Hyrbil eller buss. När jag och två kompisar för exakt 13 da'r sen tog en buss till Elafonisi (givetvis lokal, inte med resebolaget.. dubbelt så dyrt då minst) som kostade 16,60€ och var mycket trevligt. Tog bara 1,5 timme dessutom.
![]() Då på morgonen var det 39 grader klockan 9, och hela veckan var det omkr 40 om dagarna o 25-30 om nätterna. Vi kom hem för 10 dagar sen f.ö. Trevlig resa! ![]() Senast redigerad av martinifk den 2008-09-10 klockan 23:44. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Käkade på ett ställe som hette well ot the turk i Chania, iofs inte traditionella grekmaten men vi upplevde det som mycket bra. googla lite så får du nog fram vart det ligger.
Senast redigerad av dionysos den 2008-09-11 klockan 11:32. |
![]() |
|
|