![]() |
#11
|
|||
|
|||
![]()
Nu börjar jag också tröttna och känner mig böjd att hålla med Pnyx...
Absolut. Och som väl är har de flesta en nypa sådant... Man behöver inte vara Guru på etikett för att ta på sig ett par långbyxor och en skjorta. Inte för att visa respekt och hyfs heller... Citat:
Citat:
Och jag kan inte se att det skulle vara något nedvärderande i det? Tvärtom så högaktar jag Grekerna för att de, som jag uppfattar det, vill att gäster på en Taverna kvällstid ska vara hyfsat propra. Sedan tycker jag själv att det är trevligt att se välvårdade människor omkring mig. Men det är en helt annan sak. Det jag tycker är beklagligt, t o m beklämmande, är att vissa bara fullkomligt skiter i Grekernas vanor och önskemål. Det tycker jag är att visa ringaktning och brist på vett och hyfs. Och att vara nedvärderande. Sedan kan man ju uppträda eller göra fel på många sätt pga okunskap. Det har jag gjort. Jag har också då blivit tillrättavisad och fått förklaring till vad som var fel. Och det är jag tacksam för. Då har jag lärt mig något nytt. Citat:
Jag sitter snart på Tavernan på Tinos, på hotellet där jag har tillbringat närmare ett år totalt. Och då ska jag ta upp det här med min gode vän som äger stället. Om jag kommer ihåg det. Så ska jag rapportera vad han säger. "Det ska till alla sorter för att göra en värld". Och det är väl tur det. Annars hade vi ju inget att diskutera... |
|
|