![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Vad intressant! Har bara sett Chiquita och likande på supermarkets!
Har i Georgioupolis på Kreta visserligen sett ett och annat litet ledset bananträd. Har däremot blivit bjuden på där-odlade jordnötter rostade i stekpannan hemma hos "vår familj". Jag vet inte hur vanligt det är? |
|
#2
|
|||
|
|||
|
När vi var på Kreta -92 åkte vi förbi en banan odling med moppe strax utanför Hersonissos,vet ej om den fortfarande finns kvar dock.
Även på Zakhyntos såg vi bananer som växte i en trädgård på väg in till byn vi bodde i (argassi) det var bara att sträcka ut handen och ta en...men vi vågade inte... ![]() små och gulliga var dom,säkert jätte goda![]()
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Jag har smakat kretaodlade bananer.. men det var ett antal år sedan. Och visst är de goda de där små söta bananerna. De smakar ungefär som de kravodlade bananer man köpa här hemma. De är också rätt små.. men söta och goda. När jag köper bananer blir det mestadels kravodlade. De är lite dyrare än vanliga men så mycket sötare och godare så att det är värt den kostnaden.
//Monica |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Jag käkar också Kretabananer när jag får tillfälle. Det är mest på södra/östra Kreta de finns, gärna på en lokal marknad.
Visst är det samma som finns på Teneriffa och G-C? Det finns att köpa i Öjebyn men då kommer de från Costa Rica. Uffe |
![]() |
|
|