Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Stängt ämne
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-06-22, 18:30
rhodosfanast rhodosfanast är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Inlägg: 330
Standard Sv: Matsäck på planet?

Det är ju inte bara nötter inte folk tål det är ju äpple o apelsiner mm. Så antingen beställer man sin mat på flyget eller så får man äta innan man lyfter ifrån vilken flygplats man nu flyger ifrån.

Det är ju inte långa flygningar under sommaren i alla fall.

Nu gäller detta inte mat tänk alla dom som måste bolma det värsta dom kan innan dom går ombord på planet finns många allergieker som inte tål rök för det luktar ifrån kläderna.

När vi flög hem 05 ifrån Rhodos så hade vi tre stycken som satt bakom oss som var inpyrda i cigarettrök o flygvärdinnan kom fram o frågade mig varför jag inte mådde bra o hon fick till svars dom tre bakom mig har orsakat mig asmabesvär o det var jobbigt att ha dom bakom sig i tre o halvtimme på planet. Det första dom gjorde när dom kom av planet var o bolma igen..
  #2  
Gammal 2008-06-22, 21:49
MonkanSs avatar
MonkanS MonkanS är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2007
Ort: Norrköping
Inlägg: 650
Standard Sv: Matsäck på planet?

Citat:
Ursprungligen postat av rhodosfanast Visa inlägg
Det är ju inte bara nötter inte folk tål det är ju äpple o apelsiner mm. Så antingen beställer man sin mat på flyget eller så får man äta innan man lyfter ifrån vilken flygplats man nu flyger ifrån.

Det är ju inte långa flygningar under sommaren i alla fall.

Nu gäller detta inte mat tänk alla dom som måste bolma det värsta dom kan innan dom går ombord på planet finns många allergieker som inte tål rök för det luktar ifrån kläderna.
Jag tar med egen matsäck på flyget som jag sa i den andra tråden.. och tänker på allergiker. Inga nötter alltså. Apelsiner har inte ens fallit mig in att ha. Blir ju så kladdigt att skala. Frukt över huvudtaget får anstå till man kommer fram till resmålet. Detta gäller för mig... smörgås med ost o sallatsblad. Kalla pannkakor. Nånting vill man faktiskt ha att äta på planet. Inte bara för hungerns skull.. utan även för myset. Kan ju hända att det kan bli en liten zuchinipaj som någon skulle ha. Det lät så himmelens gott..

För den som är allergisk mot rök kan jag mycket väl förstå om någon stinker rök långa vägar. Men vad gör man.. jag är inte allergisk mot det.. men tycker att det stinker .. urrk.

Starka parfymer är en annan sak som inte är så trevlig. Om någon har dränkt in sig fullständigt med nåt lukta gott. Gäller då faktiskt båda könen. Men som man får finna sig i ändå.

//Monica
  #3  
Gammal 2008-06-23, 14:27
Paddingtons avatar
Paddington Paddington är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Storstad :)
Inlägg: 115
Standard Sv: Matsäck på planet?

Det handlar BARA om ekonomi, jag kan sätta en miljard kronor på det!

Ta inte med något mättande, vad löjligt! Det finns hur många fruktallerigker som helt (hälften av alla pollenallerigker) och vissa kan inte ens vara i närheten av en banan!

För övrigt. Vad gäller maten på planet. Gick igenom Sterlings meny och den är INTE allergivänlig, så något argument om att man inte får ta med pga allergirisk finns inte. Det såldes nötter och fisk och gud vet allt. De svårast fiskallergikerna får andnöd av att gå in i ett hus där fisken ligger i frysen. Dessutom är jag övetygad om att bröden innehåller både mjölk, ägg och gluten.

Så - nej, argumentationen håller inte. Ska nog ringa Sterlings mest bara för att det vore kul att höra deras argument (som inte håller när de pratar med mig ..

För övrigt. Angående mina allergier. JA, det är APtråkigt att vara födoämnesallergiker (är pollen och pälsdjur med och lite halvrädd att möta på alla vildkatter!). Tänk att få äta frukt och grönsaker hela dagarna (vad lätt att hålla diet och vad GOTT och nyttigt). Ja, avundsjuk är ett milt ord. Lider av det litegrann. Eller det är okej, men trist, men jobbigt när man inte äter hemma.

Någon undrade om vitamintillförseln. Har läst att egentligen tillgodoser vi oss vitaminer etc av en fullgod kost. Det ska till broccoli etc för att man ska få i sig ordentliga vitaminer. Hur som helst. Jag KAN äta typ broccoli, vitkål, majs, grönsallad och lök... men det är ju alltid blandat med annat i maten och i sallader och på smörgåsar etc... det lättillgängliga. Frukt däremot går inte. Endast kärnfria vindruvor går, och ibland en GRÖN omogen banan SVÅRAST är absolut att fixa alla mellanmål (jag är hungrig jämt)...
Stängt ämne


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT