![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Problemet för oss som har långt till Arlanda om man inte vill till något av ställena som har direktflyg och inte kör bil själv är att inrikesresan blir dyrare om den biljetten inte bokas tidigt. Visst har jag bokat med två-tredagars varsel när barnen hade sommarlov och jag inplanerad semester men nu för tiden känns det inte lika enkelt. Beror säkert på åldern men om jag bodde i Stockholm skulle det kännas enklare.
Eva |
#2
|
||||
|
||||
![]() Citat:
De gånger jag har köpt sista minuten-resor har det antingen varit direkt från Luleå eller så har flyget inte gått tidigt på morgonen från Arlanda och då har jag tagit nattåget ner. Resan finns fortfarande kvar för övrigt!!! |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Mitt körkort fungerar mest som legitimation numera eftersom jag inte har egen bil. Har dock kört mycket bil förr så det går säkert att träna upp. Blotta tanken på att jobba och sedan köra ner till Arlanda på natten gör mig helt matt även om det bara är 70 mil. Du har ju faktiskt ännu längre. Har åkt långfärdsdbuss vid något tillfälle och när barnen var små åkte vi charteranslutningsbuss som fanns på den tiden. Heregud att vi orkade en gång var planet dessutom 10 timmar försenat och dottern som då inte hade fyllt fem fick en besvärlig halsinfektion redan på Arlanda. När vi äntligen kom fram fick vi börja med att besöka läkarmottagningen.
För några år sedan åkte jag kombinationen buss och tåg. Ok på nerresan men hem var det hemskt dessutom var flera toaletter trasiga på tåget. Eva |
![]() |
|
|