Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-04-20, 22:25
Vevis Vevis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Inlägg: 2
Standard Sv: För varmt i augusti?

Tack för alla svar och bra tips.
Jag är fortfarande lite orolig men hoppas att det blir bra trots värmen, barnen vill ju mest bada ändå.

Mvh Vevis
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-04-26, 11:23
Batista Batista är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Linköping
Inlägg: 3
Standard Sv: För varmt i augusti?

Var på kreta i slutet på juli ifjol och då var det +42C i skuggan och det var väldigt disigt och fuktigt...guiden sa åt oss att det var absolut förbjudet att gå barfota på asfalten då den var över +60C.
Men så länge man dricker tillräckligt och tar det lite lugnt så "vänjer" man sig.Alltid skönt att komma till rummet med ac och slappa en timme innan eftermiddags-äventyren!
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-04-26, 14:10
Marion Marion är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2008
Inlägg: 17
Standard Sv: För varmt i augusti?

Hei!
Vi var i Agia Marina fra midten av august. Det lå på rundt 35 grader på dagtid og like under 30 + på natta. I sjøen var det 27 grader og kjempegodt å bade :-). Det er passende temperatur til å bade og sole seg, blir det for varmet har man jo parasollen. Det er alltid litt vind på Chaniakysten, så da kjennes det ikke så varmt. Jenta vår som da var 12 hadde ingen problemer med varmen, hun ville uansett bade nesten hele dagen. Det er nok for varmt for masse sightseeing på dagtid, det må man heller ta på sen ettermiddag.
Vi syntes det var helt greit med varmen, og har bestilt tur igjen nå i juli. Gleder oss :-)
Det er nok uansett lurt å velge et hotell med aircondition. Ville ikke satset på å ha vinduet oppe da det til dels er endel mygg der.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT