Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #26  
Gammal 2008-04-01, 16:49
gunoss avatar
gunos gunos är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2008
Ort: Stockholm
Inlägg: 39
Standard Sv: Hur träffades du och Grekland?

En charterresa till Poros 1991. Det var dessutom vår första resa utanför norden. Vi bodde ute vid Askeli. En yngre familj drev taverna Oasis, den blev vårt andra hem. Yannis (familjefadern) var en synnerligen trevlig och nyfiken kille. Satte sig gärna ner vid vårt bord och snackade, frågade om Sverige och svenskarna och om hur vi levde. Han berättade att han körde lastbil på vintrarna för att få det att gå ihop o.s.v.
Sättet som han och hans familj tog hand om oss under 14 dagar skapade en kärlek till greker och grekland som håller än i dag. Våra barn är idag vuxna nu men åker helst av allt till Grekland. Han gjorde mer än vad någon turistbroschyr gjort för sitt land.
Så träffades vi och vi fortsätter att umgås, i september är det dags igen och vi avslutar som vanligt hos de bästa av värdpar Julia & Paris.
Gunnar
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT