Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-02-19, 12:42
jopos avatar
jopo jopo är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2006
Inlägg: 20
Standard Sv: e ticket

Den stora nackdelen med biljettlöst resande i alla dess former är att om man inte har med sig utskrift av bokning/bekräftelse kan det vara lite svårt att komma ihåg exakt när och varifrån flyget går.

Därför har jag alltid en utskrift med mig. Min erfarenhet är dock att passet eller ett kreditkort/bonuskort är det enda som behövs på flygplatsen. Men det är väl lite som med passet och resor inom Europa, du behöver ha med det för att bevisa att du inte behöver det
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-02-19, 21:18
malou malou är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Inlägg: 1 353
Standard Sv: e ticket

Jeg reiser alltid med e-billett og her hjemme holder det godt med ref.nummer eller booking-nummer. I Hellas tar jeg med utskrift, just in case. På øyene kan det være ok å ha med. Men tradisjonell billett behøves ikke lenger. Selv til andre kontinenter holder det i massevis. Jeg tar ut returbilletten rett før retur fra en internett-kafe, og det er kjekt med en ekstra kopi for sånne som meg. 'Trygghetsfreak'.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-02-20, 09:02
Celbes avatar
Celbe Celbe är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Landskrona
Inlägg: 544
Standard Sv: e ticket

Nu ska jag be om att få komplettera mitt eget svar .

Man kan välja att få e-ticket på olika sätt. Antingen får man ett bokningsnummer som lämnas vid incheckningen (och som Elisabet säger, ibland tittar de inte ens på det utan bara på passet/id-handlingen) eller så kan du välja att få alla uppgifter inlagda på det kredit/betalkort som du betalar resan med och då dras kortet vid incheckningen (så att uppgifterna kommer fram). Man kan också lägga in uppgifterna på ett Eurobonus kort om man flyger med SAS/Star Alliance. Vi har testat alla tre alternativen och det har alltid fungerat.

Men det är ju alltid bra att ha med sig en utskriven bokningsbekräftelse vilket alternativ man än väljer så att man inte missar några flygtider.

Celbe
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-02-20, 10:12
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: e ticket

.. og tillater flyselskapet innsjekking hjemmefra, er det deilig. Man kan velge sete, komme senere til flyplassen og bare levere kofferten i egen skranke eller business-skranken. Herlig
Svara med citat
  #5  
Gammal 2008-02-20, 15:05
isabellklockare isabellklockare är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Inlägg: 23
Standard Sv: e ticket

Tack för alla svar
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT