Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Om Forumet

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-01-05, 23:12
Janériks avatar
Janérik Janérik är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 2 087
Standard Sv: om citat

Citat:
Ursprungligen postat av inkfish Visa inlägg
Att undvika fullständiga citat är alltid bra - då slipper läsarna läsa samma inlägg flera gånger.
Att citera ett inlägg på 2-3 rader kan jag inte se nånting fel i, åtminstone inte med motiveringen att läsarna inte ska behöva läsa samma inlägg två gånger. Läser man inläggen efter varandra så är det enkelt att hoppa över den citerade texten och läser man inläggen vid olika tillfällen så tycker åtminstone jag att det är smidigt med citatet så man vet vad det var svar på.
Ett betydligt större problem vid citering är felciteringar där man inte klart kan se vad som är citat och vad som är nytt.

Mvh Janérik
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-01-06, 00:03
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: om citat

Citat:
Ursprungligen postat av Janérik Visa inlägg
Ett betydligt större problem vid citering är felciteringar där man inte klart kan se vad som är citat och vad som är nytt.
Citerade hela inlägg där svaret bara berör en liten del av inlägget är förvirrande, men jag håller även helt med Janérik att det är ännu värre när det görs egna klipp utan "citatruta", då är det riktigt svårt att förstå vem som skriver vad och vad som menas!
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT