Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Stängt ämne
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-08-04, 23:20
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Semester förstörd.

Fast turister är vi ju allihop här. Utom de som bor i Grekland, då.

Det finns en variant av turistandet som jag tycker om och som greker är sanslöst bra på: den som återvänder till en blir ofta betraktad som en sommargäst.

Som belöning för att man tyckte så mycket om ön att man valde att återkomma igen och igen - får man ett varmt välkomnande. Man är sommargäst på samma sätt som om man hyr en stuga nånstans i Sverige år efter år.

Det är nog nåt nostalgiskt Saltkråkan-skimmer från min uppväxt som spökar där, men jag tycker att det där mottagandet som sommargäst är mysigt
  #2  
Gammal 2007-08-05, 00:54
Birgitta63s avatar
Birgitta63 Birgitta63 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2007
Ort: Sjöbo
Inlägg: 1 452
Standard Sv: Semester förstörd.

Hej!
Tack för ditt stöd Inkfish, men nu tycker jag att det börja bli rätt jobbigt.Vi kan väl avsluta dena följetång som följd av att vi hade maximal otur jag och min dotter på Kreta.Eller tycker inte alla samma som mig nu?!
Jag och min man skall fira hans 50-års dag på underbara Kreta nästa år 2008. Det är precis som du skriver att man återkommer till en plats som man tycker om. Nu har jag smittat av mej på min man av vår upplevelse på Kreta. Så vi ser fram emot en 2-veckors semester på tu man hand på denna underbara ö.
Vi återkommer med många frågor och tips på vad denna ö kan erbjuda oss.

Ett mycket trevligt forum att vara medlem i, många tips och reseskildringar här.
Tack alla kreta-fans.
  #3  
Gammal 2007-08-05, 23:55
Millies avatar
Millie Millie är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2005
Ort: Sala
Inlägg: 532
Standard Sv: Semester förstörd.

Hoppas att ni får en bra födelsedagsresa 2008!
Önskar att jag själv fyller under den delen av året, men tyvärr känns November lite för sent för att vara säker på sol och värme på Kreta.
//Kerstin
Stängt ämne


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT