Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-07-31, 15:32
Peter Peter är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 085
Standard Sv: Bagagevikt????

Citat:
Ursprungligen postat av ENIAC Visa inlägg
Eller nja, det brukar innebära 15 + 5, alltså handbagaget får inte väga mer än 5 kg, och totalt med resväskan (det som checkas in) 20 kg. Per person, givetvis!
Med tanke på formuleringen stämmer säkert detta. Man brukar få ha 15 eller 20 Kg bagage för incheckning, plus oftast max 5 Kg handbagage. På riktiga långflygningar kan det dock vara mer så det gäller att kolla.

Citat:
Ursprungligen postat av Hasse Visa inlägg
...har då en person av två, 25 kg. medan den andra har 15 så är det ju inga problem eftersom det sammanlagt blir 40.
Ja, men justera det innan ni kommer till flygplatsen. Vissa bolag accepterar numera inte att man skiftar runt bagage när man checkar in. Bl a av säkerhetsskäl.

Nu kommer dessutom fler bolag att börja ta betalt för allt bagage som checkas in! Som Ryan Air redan gör tex. Sterling kommer att införa detta i slutet av oktober. Det står om det på deras hemsida: http://www.sterling.dk/sv/_faq_group...och%20check-in Detta för att kunna fortsätta hålla låga priser på biljetterna.

Peter
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-07-31, 18:13
Hannele Hannele är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2007
Inlägg: 6
Standard Sv: Bagagevikt????

Tack alla

Då kör vi på 20 kg/pers i två väskor..... En bikini väger ju inte sååååå mycket.......
Fy Sjutton vad jag längtar.....två veckor kvar..........
Kram Hannele
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-07-31, 18:26
liselotti
Gäst
 
Inlägg: n/a
Standard Sv: Bagagevikt????

På Novairs hemsida står det:
"Tillåten frivikt hos Novair är 20kg/person inklusive handbagage" det gällde när vi reste till Preveza för några veckor sedan. Vi låg på gränsen (aldrig mer så mycket packning) men dom brydde sig inte.

I vintras när vi flög med Air France så hade paret framför oss EN gemensam väska som vägde ca 30 kg. Dom blev tvugna att gå och köpa en väska till på flygplatsen!
Svara med citat
  #4  
Gammal 2007-07-31, 19:18
lottasegens avatar
lottasegen lottasegen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2005
Inlägg: 25
Standard Sv: Bagagevikt????

Hej, tror att bagagevikten inte endast handlar om vikten på flyget utan också är en arbetsmiljöfråga. Tänk på dem som ska lyfta väskan, allt är tyvärr inte automaiserat. Har en kompis som jobbade på arlanda ett tag, det var slitigt enligt honom.

Tidigare kunde man dock betala övervikt på väskan i förskott om man redan innan visste att det skulle bli för mycket.

/Lotta
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT