Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Aten, Pireus & Rafina

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-01-20, 11:29
Eirini Eirini är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2005
Ort: Aten
Inlägg: 277
Standard Sv: Väntan i Pireus

Jag haller med om att farjeterminalen inte ar sa trevlig sarskilt om ni reser med barn. Ni kan ta buss 904 fran tagstationen ett par hallplatser och aka upp mot Pireus stora Platia dar det finns cafeer och langre ner mot Microlimani finns affarer och man kan ga efter strandprommenaden. Ett annat alternativ ar att ta taget in till centrum och ta en fika vid Thissio eller Monastiraki. En promenad i Parken bakom President palatset kan passa bra for en barnfamilj. Dar finns skugga och djur att titta pa. Aven ett mysigt cafe i en del av parken.
Det hela beror ju pa hur manga timmar ni har att vanta, men packningen kan ni lamna in pa forvaringen i Pireus.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-01-23, 08:44
CH CH är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Inlägg: 44
Standard Sv: Väntan i Pireus

Hej

Tack för era svar. Vi har ca 4-5 timmar att spendera i Pireus (eller ev Athen). Bara det finns ett säkert ställe att lämna bagaget så är det lättare att ta sig runt. En park med skugga där barnen kan springa av sig en stund låter jättebra tycker jag.

CH
Svara med citat
  #3  
Gammal 2006-01-23, 10:18
lemon lemon är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Halmstad
Inlägg: 478
Standard Sv: Väntan i Pireus

Kolla vid biljettköpet när ni har möjlighet att kliva ombord på färjan. Vi upplevde det skönt att kliva på färjan och ta bra platser på soldäck för att därifrån, på behagligt avstånd, sitta och titta på livet i det tämligen stökiga Pireus.

/Magnus
Svara med citat
  #4  
Gammal 2006-01-24, 15:11
Ann Ann är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Karlshamn
Inlägg: 124
Standard Sv: Väntan i Pireus

Hej
Vi brukar alltid fråga på biljettkontoret om vi får sätta våra ryggsäckar där, och det går alltid utmärkt!
De biljettkontor vi brukar anlita ligger vägg i vägg med matställena.
Lycka till!
Ann
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT