Tack alla för era svar! De talar för att vi kommer att hålla oss med moppe minst halva tiden av de två veckor vi är där.
Citat:
Ursprungligen postat av MariaJ
Vi hyrde en 150 cc scooter i september för 13 euro per dag. Vi åkte inte buss mer än en gång och det var till Agnondas som inte ligger så långt från stan, tror att biljetten kostade ca 1,70 pp enkel. Ska man lite längre bort så är det nog lika billigt att ha scorter, jag vet att vi för 2 år sen åkte buss till Milia och det kostade 3,40 pp enkel då.
Till vissa stränder är det också en bra bit att gå från vägen, tex både Stafylos och Limonari så jag tycker eget fordon är klart att föredra.
Båtturer finns det flera att välja mellan, tror att de flesta går till Alonissos också men vet inte vad dessa kostar.
Maria
|
11-13 euro inkl försäkring är ungefär vad vi är vana vid från andra öar. Beror ju lite på hur lång tid man hyr. Långt att gå från bussen till stranden talar ju också för flera moppedagar som du påpekar.
Citat:
Ursprungligen postat av Lissi
Vi hyrde scooter 8 dagar när vi var på Skopelos och det var suveränt! Vi kollade på flera ställen på huvudgatan in mot byn och det skiljde 15 euro per dag mellan dyraste och billigaste stället så kolla noga. Så mycket man kunde se med scooter jämfört med buss.....Men till de fina stränderna Milia och Hovolo och till "Mamma Mia-kyrkan" är det allt en bra bit att åka.....men jättefina vägar....Scooter ger ju en verklig frihet. Tänk bara på att motorn ska vara på 150cc annars blir det för slött!
E-guiden måste ni köpa. Utan den hade vi missat Sendouka!
Lissi
|
Jo visst lönar det sig att jämföra priserna på moppehyra. En skillnad på 15 euro per dag låter dock extremt i mina öron. Och jovisst, något annat än c:a 150cc duger inte när det rör sig om två "fullvuxna" på samma moppe.
Jo E-guide är inhandlad. Det är trevlig läsning även om öar som inte ligger längst upp på reselistan. Och bokning till en för oss ny ö föregås numera alltid av inköp av E-guide.
Citat:
Ursprungligen postat av Kalimera
Jag, precis som ni, gillar att upptäcka öar från en moped. Karpathos är en av favoriterna när det gäller moppe, Skopelos är precis lika bra. Om jag vore er skulle jag hyrt moppe under hela resan. Det är en otroligt vacker ö, och det finns så mycket att upptäcka.
|
Det låter toppen att Skopelos är en lika bra moppe-ö som Karpathos. Det talar för minst 7 dagar moppe. För ett bra pris kan det säkert bli mera även om det en hel del dagar bara handlar om till och från en bra strand.

Masse