Jag intervjuade några grekiska vänner häromveckan. De sa att de människor som ALLTID betalat skatt i grekland är statligt, kommunalt anställda och liknande. Nu naggas deras möjligheter till en gott liv i kanten.
De som har kunnat SMYGA undan med sina förmåner, löner osv har bara just gjort så, i alla år! Alltså ockrat på dem som betalat skatt. Läkare, advokater och andra privat högavlönade människor har inte bidragit med det de skall. Inte undra på att dessa ärliga skattebetalare visar sitt missnöje nu!
Det finns enligt mina intervjuoffer läkare, advokater osv som bara deklarerar för en inkomst om cirka 12000 Euro. Då behöver de i stort sett inte betala någon skatt. Trots att de bor överlyxigt och kör en merca eller bmw.
Stackars greker. Jag vet i alla fall att jag stöttar dem och reser dit så ofta jag kan. Det sämsta för dem är ju att vi inte åker dit. De behöver ju intäkterna från turisterna. Dessutom behöver jag min grekiska dos för att må bra

Yeasou