När jag först läste ditt inlägg trodde jag att det var ett skämt. När jag läste det igen insåg jag att det låg allvar bakom. Först tänkte jag inte svara eftersom jag tyckte att inlägget var alldeles för dumt för att bemötas. Men jag har ångrat mig, ett sådant påhopp kan jag inte låta passera obesvarat.
Citat:
Antagligen är det så att vi som är här hemma är mer välinformerade och ni är förlåtna.
|
Citat:
Antagligen är han så inbäddad i en behaglig semestertillvaro att allvaret av bränderna inte nått honom.
|
Vi är inte på semester, vi jobbar mer här än vad vi gör hemma. Med andra ord är vi inte – och har inte varit - inbäddade i någon behaglig semestertillvaro. (Inbäddas ska vi när vi kommer till andra öar). Vilket betyder – om jag ska tolka din text rätt - att vi inte är förlåtna. Om vi
skulle ha varit inbäddade i en behaglig semestertillvaro, vem skulle i så fall förlåta oss? Är det du som ger oss syndernas förlåtelse eller krävs det högre makter för vår absolution?
Jag undrar om jag kunde ha gjort något annorlunda? Jag skrev om bränderna innan jag skrev om söldukarna. Jag visste dock inte vidden av dem (bränderna alltså). Läser inga tidningar, vare sig i pappersform eller på nätet. Om jag vetat: Skulle jag ha satt sorgband på Kalimera? Skulle jag ha förbjudit inlägg som inte handlade om bränderna? Skulle jag – när vi såg röken utanför Aten – ha stoppat bussen, snott brandsläckaren, klätt om till Kalimeradräkt och släckt branden på egen hand? Nu visste vi inget om hur omfattande branden var eller vilken katastrof den medförde. Om vi vetat hade det inte spelat någon roll, jag skulle ha skrivit samma sölduksinlägg ändå. Så okänslig är jag.
Citat:
Hårda ord men antagligen är det fler än jag som undrar åtminstone mina grekiska vänner.
|
Dina grekiska vänner borde skicka missionärer till Agistri och Egina där vi var när bränderna rasade som värst. Bägge öar var knökfulla med helgfirande Atenare, de badade, solade, åt, drack, sjöng, dansade osv. De roade sig med andra ord. Trots branden. Men kanske de var inbäddade i en behaglig semestertillvaro och är därmed förlåtna?