Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-06-10, 19:34
mkh mkh är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2006
Ort: Uppsala
Inlägg: 209
Standard Sv: 6/6 = hössnuva

Citat:
Ursprungligen postat av puttelino Visa inlägg
Ville bara fråga om,det är så att myggbetten blir lindrigare med dessa allergimedel? Min son och sambo har mkt ont av myggor o nu när vi skall ned till grekland igen,så vore ju det bra att ha nåt som lindrar.
Ja, klådan och svullnaden är en allergisk reaktion mot giftet i myggbetten. Dels finns det flera olika typer av allergimedicin, dels finns det olika fabrikat av samma medicin, men fråga på apoteket så hjälper de er säkert. Jag tror att Zyrlex (eller en kopia, billigare) är bäst mot insektsbett. Det är iallafall vad min man har fått rekomenderat som förebyggande mot getingstick.

Medlen har ingen varningstriangel, men vissa personer blir trötta av dem. Man äter en gång per dygn, så äter man innan sänggång brukar man slippa tröttheten.


Citat:
Ursprungligen postat av puttelino Visa inlägg
Nu när vi var nere i somras o pojken blev mkt biten,så hade vi salubrin som lindring...fick badda på betten.
Det finns en liten "penna" med ungefär en "roll on kula" i ändan på apoteket som heter "after bite". Fungerar jättebra mot myggbett, om man inte redan har kliat - då svider det infernaliskt.

/Marianne
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-06-10, 20:39
monica monica är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: stockholm
Inlägg: 930
Standard Sv: 6/6 = hössnuva

Det finns även en liten roll on som heter fenistil på grekiska apotek.
Har prövat mig igenom alla salvor men den här tycker jag funkar bäst.

Monica
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-06-10, 20:59
Zanéts avatar
Zanét Zanét är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2005
Ort: Öland/Nea Apollonia
Inlägg: 2 103
Standard Sv: 6/6 = hössnuva

Citat:
Ursprungligen postat av monica Visa inlägg
Det finns även en liten roll on som heter fenistil på grekiska apotek.
Fenistil är suveränt bra. Köper alltid med mig hem Fenistil Gel till Sverige för att få snabb lindring vid diverse insektsbett etc.

//Zanét
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT