Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Agdas hörna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-05-08, 11:08
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Renoveringen

Kommer ni att bygga huset själva? Ert nuvarande boende ser väldigt charmigt ut men jag förstår att ni vill ha ett eget ställe samt kanske något mer modernt.

Du kanske ska slå dig på att importera svensk linoljefärg till Grekland och bygga upp en liten affärsverksamhet.

Eva
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-05-08, 12:21
Agda Agda är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2005
Ort: Mariestad
Inlägg: 703
Standard Sv: Renoveringen

Det kommer att kännas i hjärtat att lämna det.Samtidigt så är nästa projekt mycket spännande. Jag hoppas att det blir någon släkting (till oss)som kommer att ta över det.

Det blir ett eget byggt hus, från första penndraget på ritningarna till sista spiken.

Jag har faktiskt tagit kontakt med ett svenskt företag som har linoljefärg och de är intresserade. Tyvärr så blev den grek som jag skulle samarbeta med mycket sjuk så just nu avvaktar vi och ser hur det blir med hans hälsa.

Senast redigerad av Agda den 2007-05-08 klockan 12:23.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-05-08, 14:13
eijas avatar
eija eija är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Jyväskylä Finland
Inlägg: 598
Standard Sv: Renoveringen

Hej Agda!
Skriver du på allvar om dessa tre hundar och ... Hurdana är dom? Kunde du skicka en bild om dem också? Köket betyder ju ingenting MEN HUNDAR, dom vill jag se !!!
Nej, ärligt sagt, ert hus är just ett sådant som jag har länge drömt om och beundrat alltid när jag vandrar i små byar, men lätt är det visst inte med renoveringen ! Förstod jag rätt: ska ni bygga ett nytt hus där i Methoni?

Ha en bra vecka!
Eija (en hopplös djursvän!)
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT