Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-04-30, 17:27
Mariannes avatar
Marianne Marianne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Danmark
Inlägg: 2 498
Standard Sv: Mördarsniglar - USCH!

Citat:
Ursprungligen postat av Zanét Visa inlägg
...eftersom jag är rädd om både vinbärssnäckorna och trädgårdssnäckorna vill jag inte ta till kemikalier utan kör med mekanisk rensning.
Hoppas däremot att vi ses i Lund den 5 maj.
Förstår att du är rädd om vinbärs-/trädgårdssnäckorna, MEN har man plockat dessa iberiska skogssniglar varenda dag genom några veckor eller månader och har en greklandsresa framför sig då kan man ju bli desperat vid tanken om hur överbefolkat (översniglat) det kan bli under några veckors frånvaro. Det var inför en semesterresa jag var tvungen att överge mig till barskare metoder - och som tur var räckte en enda behandling här.
Vi kommer inte på lördag, tyvärr, det får bli nästa gång...
Hoppas ni får en jättetrevlig kväll!
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-04-30, 20:54
Frappes avatar
Frappe Frappe är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Norra Sthlm, Nea Makri/ Nea Pendeli Athens Grekland
Inlägg: 1 712
Standard Sv: Mördarsniglar - USCH!

Skönt att slippa dessa, har inte hittat en enda i år??

Camilla
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-04-30, 22:49
Zanéts avatar
Zanét Zanét är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2005
Ort: Öland/Nea Apollonia
Inlägg: 2 103
Standard Sv: Mördarsniglar - USCH!

Citat:
Ursprungligen postat av Marianne Visa inlägg
MEN har man plockat dessa iberiska skogssniglar varenda dag genom några veckor eller månader och har en greklandsresa framför sig då kan man ju bli desperat vid tanken om hur överbefolkat (översniglat) det kan bli under några veckors frånvaro.
Det är lätt att bli desperat när de invaderar trädgården och det är ju inte alltid som man upptäcker dem i tid. Har väl plockat 150-200 st vid det här laget men sedan i förrgår har jag inte sett en enda och man kan lätt luras att tro att man blivit kvitt dem MEN så enkelt är det inte Vid nästa regn dyker säkert lika många upp från tomma intet och man får börja om igen med sina barbariska handlingar

Synd att ni inte kommer på lördag, men det går ju fler tåg, nästa gång blir väl som vanligt i november

//Zanét
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT