Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Djur & Natur

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-03-24, 11:03
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: Dåligt med vatten

Jeg leste om dette i Athens News i går - artikkelen blir lagt ut på sidene deres tirsdag. Det er vannkrise over alt, selv nord i landet, hvor elvene har 60 prosent mindre vann (tror jeg det var) enn de hadde på denne tiden i fjor. Det varsles mulige tiltak, som at vannforsyningen stenges i perioder i sommer.
Som Klaritza sier, også her i Nafplio har det knapt regnet. Ikke eneste dag har det regnet hele dagen, for eksempel. Bøndene er bekymret. Varmere enn normalt har det også vært, noe som blant annet kan ses på insektene - allerede for et par dager siden fikk jeg myggstikk! Høyst unormalt. Og floraen - appelsintrærne står for eksempel i blomst, også det før tiden.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-03-24, 15:01
Peter Peter är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 085
Standard Sv: Dåligt med vatten

Citat:
Ursprungligen postat av Admirala Visa inlägg
Jeg leste om dette i Athens News i går
Ekathimerini skrev om detta i förra, eller förförra veckan. Några öar som normalt sett klarar sig på eget vatten har tydligen begärt att få tillgång till vattenbåt för säkerhets skull. Det verkar som att många oroar sig för vattentillgången i sommar.

Peter
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-03-27, 18:03
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Dåligt med vatten

Ytterst lite regn, vi har fått bud om att snåla, ex. inte vattna med slang, inte spola terasser o.s.v Dricksvatten hämtar vi i alla fall vid stans kommunala kranar, eller köper buteljerat. Den som har cistern kan vattna sina blommor med regnvatten. Avsaltningsanläggning ska sättas igång, men den drar energi , inte så okomplicerat. Av gammal vana snålar jag på olika vis: toan funkar med halva mängden, duscha kan man göra med en pet-flaska med vatten (om man har kort hår),snabb avsköljning av disken utan att låta kranen stå öppen. Saknar fotpedal till detta. Det löser väl inte problemen om man snålar , men det KÄNNS bättre. De stora användarna jordbruk och industri lär inte märka om jag snålar eller ej....
Svara med citat
  #4  
Gammal 2007-03-28, 07:33
Agda Agda är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2005
Ort: Mariestad
Inlägg: 703
Standard Sv: Dåligt med vatten

Här hos oss är det också varslat om ev vattenransonering i sommar om det inte kommer mer regn. Nu fick vi faktiskt ett dygn med mycket regn men det behövs ännu mer.

Agda
Svara med citat
  #5  
Gammal 2007-03-28, 07:43
Athanasia Athanasia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Bandhagen
Inlägg: 2 732
Standard Sv: Dåligt med vatten

Nåt vi alla turister bör tänka på när vi tar oss ner i år,inte minst de föräldrar som låter sina barn leka oavbrutet med vattnet från de duschar som ibland står uppställda på stränderna.
Svara med citat
  #6  
Gammal 2007-03-28, 17:41
Frappes avatar
Frappe Frappe är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Norra Sthlm, Nea Makri/ Nea Pendeli Athens Grekland
Inlägg: 1 712
Standard Sv: Dåligt med vatten

Jorå vårens samtalsämne är vatten, i år är det värre än vanligt. Man har aviserat höjning av vattnet då man förbrukar MER / än över en viss punkt då får man betala extra. Och det är inget snack Marathon sjön har sjunkit mer än vanligt och man ser minst 2 m av "strand" kanten/kullen.

Camilla
Svara med citat
  #7  
Gammal 2007-03-30, 16:25
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Dåligt med vatten

Hos oss är det redan differentierade vattenpriser. Förbrukning i två månader upp till 21 kubik=0,13 € per kubik, 22-43=0,23 , 44-65=0,44 >66= 0,59 €
Alltså sanslöst billigt tycker jag , med tanke på att det knappt finns nog med vatten . Men på räkningen kommer en hel rad med andra kommunala avgifter också, som gör att slutsumman ligger över 20 € per månad för dom flesta. Alltså betalade jag förra tvåmånadsperioden 2.73 € för vattnet och 24,77 i övriga avgifter...

Vi får helt klart vänja oss av med att öda vatten i framtiden. På Kastellorizo hämtar dom vatten från Turkiet som ligger nära.

Kan nån säga vad som kan räknas som normalförbrukning för en trepersoners familj i lägenhet?
Svara med citat
  #8  
Gammal 2007-04-14, 08:52
Ingerp Ingerp är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Stockholm norr
Inlägg: 108
Standard Sv: Dåligt med vatten

Inte för tre och inte i lägenhet, men vi har en förbrukning på ca 260 kubik/år. Då är vi två vuxna och två tonåringar i villa. En del går ju åt till vattning på sommaren, men som tur är så är det en liten rabatt som bara delvis ligger under tak, så... inte så stora mängder.
Dessutom tvättade jag för fem fram till januari så... Nä jämförelsen haltar nog lite, men kan kanske ändå ge lite hum om förbrukningar i allmänhet. Om man inte är sparsam ska tilläggas! Usch när jag går igenom det här får jag mig en riktig tankeställare. Ska nog börja tänka mig för lite mera!!!
Svara med citat
  #9  
Gammal 2007-04-27, 21:07
Bluesbrothers avatar
Bluesbrother Bluesbrother är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2007
Ort: Lund
Inlägg: 57
Standard Sv: Dåligt med vatten

Vill inte vara cynisk men... bara för att det är dåligt med vatten i Grekland behöver man inte spara i regniga Sverige... Det som är oroväckande är att de som faktiskt kan lösa, eller mildra, problemet med klimatet i framtiden bara blir färre och färre. Nämligen ingenjörer. Bara ekonomer och socionomer på landets högskolor. Folk skriker efter förändringar men allt för få är villiga att bidra, teknologer är nämligen inte coola. Bränsleceller, höghastighetståg (istället för Flyg http://www.nyteknik.se/art/50376), metanol i flygbränsle, koldioxidfria kolkraftverk, vind-, våg- och solkraftverk och energisparande hus. Lösningar finns i mängder men t ex bilföretagen prioriterar prestanda och världens rikaste antingen bunkrar pengar (Kamprad) eller torkar sig i r_ven med dem. Det är tragiskt!
Svara med citat
  #10  
Gammal 2007-04-28, 13:46
Agda Agda är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2005
Ort: Mariestad
Inlägg: 703
Standard Sv: Dåligt med vatten

Citat:
Ursprungligen postat av Monica P Visa inlägg
Hos oss är det redan differentierade vattenpriser. Förbrukning i två månader upp till 21 kubik=0,13 € per kubik, 22-43=0,23 , 44-65=0,44 >66= 0,59 €
Då har ni något billigare vatten än vad vi har här. Vi betalar för de första 30kubiken=0,32€,nästa 30=0,35€,nästa 30=0,40€,nästa 30=0,60€ övriga avgifter 7,50. Jag har gjort av med 116kubik 1/07/2006-31/12/2006. Nu så har vi fått förhållningsregler om hur vi får använda vattnet pga för lite regn.

Agda
Svara med citat
  #11  
Gammal 2007-05-22, 07:45
Eirini Eirini är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2005
Ort: Aten
Inlägg: 277
Standard Sv: Dåligt med vatten

..

Senast redigerad av Eirini den 2007-05-22 klockan 07:53.
Svara med citat
  #12  
Gammal 2007-05-22, 07:47
Eirini Eirini är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2005
Ort: Aten
Inlägg: 277
Standard Sv: Dåligt med vatten

Just nu när jag skriver regnar det i Aten och jag kan förstå att turister som kommer hit och ska bada och sola inte tycker om det grekiska vädret idag men vi vill ha mer regn!!! Det har regnat ovanligt lite under vintern och alla är oroliga för hur sommaren kommer att bli.
Våran vinodling behöver mer regn än så här och så tänker nog alla som har odlingar i Grekland.
Svara med citat
  #13  
Gammal 2007-05-22, 07:53
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Dåligt med vatten

Det regnade ordentligt här två nätter i rad. Alla var jätteglada för det, men morgonen efter visade det sig att allting var rött av sand och lera från Sahara. Chefen för vattenverket var intervjuad på lokalTV och berättade att eftersom alla kände sig tvungna att tvätta sina verandor och uteplatser så TÖMDES vattenmagasinen mellan kl 8.30-11.00 ! Vattnet kommer från borrade brunnar ,men de hann alltså inte med den kolossala förbrukningen för att tvätta bort vad regnet haft med sig! Jag har sopat verandan två gånger och spolat den en gång men den är fortfarande terrakottafärgad.
Jag försökte borsta ner vattnet i trädgården så att det skulle komma till nytta i alla fall.

Senast redigerad av Monica P den 2007-05-22 klockan 07:57.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT