Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-03-18, 08:10
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Turistmängder i början på Juli

På Sifnos betalade vi 30 euro för två personer på Pension Irene i Faros i början av september för några år sedan. Enkelt men fräscht och billigare tror jag inte att det kan bli i juli. Någon gäst försökte pruta men hyresvärdinnan var orubblig. Våra vänner som bodde nere vid parkeringen och inte hade samma utsikt betalade bara 25 euro. Kanske lite enklare att hitta billigare boende i Kamares där utbudet är större.

På Folegandros är utbudet också begränsat under högsäsong men jag tror inte att den riktigt börjat tidigt i juli. När vi var där för ganska många år sedan(i Kalimeras barndom) var alla rum uthyrda i mitten av augusti. Vi mötte folk som tvingats sova ute. Är tillgången begränsad blir ju priset högre.

Tror ändå att priset i juli är högre än junipriserna. Själv planerar jag att besöka Folegandros i slutet av maj eller början av juni och räknar då med att betala 25-30 euro för ett enkelrum. Har tittat lite på nätet men kommer inte att förboka. Vill bo ganska bra och i Chora.

Eva
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT