![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Eftersom det är stränderna som lockar oss på Skiathos så vill vi nog bo i området runt Koukounaries..och ta oss in till staden på kvällarna
![]() Är det någon här som vet nåt om MUSES HOTEL AND BUNGALOWS???Vad vi förstått från nätet verkar det vara helt ok.. ![]() ![]() Senast redigerad av Kalimera den 2007-03-16 klockan 12:37. Anledning: Lång citering |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Såg inte Muses men vi tittade på Caravos och det verkar jättefint. Det ligger 350 meter från Koukounarises-stranden, alldeleles där vägen kommer från skogen och stränderna på andra sidan! Perfekt att vandra, jogga, cykla eller köra moppe! Där ska jag bo nästa gång!
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Hej!
Jag har bott på Muses med en kompis. Vi hamnade där för att vi åkte ospecat. Kunde inte ha blivit bättre! Muses är perfekt! Ganska ordinära rum men mycket fräscht.Härlig poolbar har de också, där det serveras all slags dryck och lättare lunch. Vi åt på hotelltavernan en kväll, helt OK. Husets vin kan varmt rekommenderas! Läget är kanonbra. Vi sörjde till en början att vi hamnade ute vid Koukounaries men efter bara någon timme, ansåg vi att det var det bästa som hänt! Som Elisabet säger, många fina stränder i närheten (jag tycker speciellt om lilla Eleni Beach). Skogen i närheten är mäktig att vandra i. Jag kan även rekommendera baren Agoustura (har glömt bort stavningen) och Tavernan Ouzeri, det stället drömmer jag om än! Vi var på Skiathos i maj 2005.... Jenny |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Tack så mycket Jenny!!!Låter ju helt underbart!!!Hur ska vi kunna vänta tills september???Det är ju såååå lång tid kvar...(men vi får hoppas på att sommaren här hemma blir fin)vilket bolag åkte ni med???
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Vi åkte med Apollo....tror jag!
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
parga, kan du beskriva exakt var Muses ligger? Och vilket resebolag är det som har det hotellet i sitt program?
(Jag håller förresten med dig helt i det du skrev om Koukounariesstranden i en annan tråd.) |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Muses ligger vid det tredje sista busstoppet innan Koukounaries stranden. På högra sidan, om man kommer från Skiathos Stad. Ganska stort, med poolen och poolbaren mot vägen. Det är som en portal man går igenom in till hotellområdet. Som jag sa tidigare, åkte vi, tror jag, med Apollo. Vi åkte ospecat och därför hamnade vi på Muses. Det finns inte med i katalogen. Alla som åkte ospecat hamnade på Muses då.
|
#8
|
||||
|
||||
![]()
Tack Parga för dina upplysningar!!!! Vi ska boka flygstolar och kommer troligtsvis fixa boendet när vi kommer ner!!!!! Tar med oss telefonnummer till dom hotellen vi är intresserade av....SPÄNNANDE!!!
|
#9
|
||||
|
||||
![]()
Då föreslår jag att ni tar en taxi från flygplatsen antingen direkt till Koukounarises eller till närmaste busshållplats. Stanna vid hpl 21, 22 eller 23. Det ligger flera hotell och pensionat däremellan. (Alldeles vid hpl 22 ligger Caravos hotel & Bungalows som vi bestämde oss för att bo i nästa gång.)
Skiathos är ju knöfullt i augusti och då lär det vara omöjligt att få tag i ett rum om man inte har bokat. Hur många som är kvar den 3 september har jag ingen aning om, men själv skulle jag tveka att åka dit obokat då. Citat:
![]() Senast redigerad av Elisabet den 2007-03-26 klockan 08:47. |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|