Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Santorini

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #23  
Gammal 2007-02-03, 22:46
*Nicki* *Nicki* är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 66
Standard Sv: 3 frågor om barnmat, blöjor och barnvänlighet.

Hej,
vi bodde på Honemoon med barnen (3 och 5 år) förra året. Som boende är det helt ok åtminstone om man inte bor i "källaren". Däremot vet jag inte om jag skulle vilja bo där mer än en eller två nätter med barn. Dels så är ju stranden inte något vidare barnvänlig och dels så har Honemoons pool inte någon barnsektion. Det skulle nog se lite konstigt ut också om den hade barnsektion eftersom den inte är mäter mer än max 4x4 meter . med andra ord, det är inte en pool att bada i utan snarare att ta ett snabbt dopp i, särskit som den ligger precis vid restaurangen.

Säger som de andra, ta en båt direkt till Naxos i stället. Ni kommer inte att bli besvikna. Ni kan mycket väl strunta i poolen då eftersom stranden (i alla fall i Agia Anna och Agios Prokopios) är perfekt för barn. I annat fall finns det ganska gott om hotell med pool. Pengarna ni får ge för båtresan sparar ni troligtvis in på att både boende och mat är betydligt billigare på Naxos än på Santorini.

Själva flyger vi direkt till Santorini i sommar men tar oss därifrån så fort vi kan. Troligtvis blir det Naxos igen men även en eller ett par andra öar.
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT